МЛАДИТЕ ЛЪВЧЕТА ДО 17 СА ЕВРОПЕЙСКИ ВИЦЕШАМПИОНИ ПО ВОЛЕЙБОЛ

Автор: 5 GmediA 11:58, 22 юли 2019

Националният отбор на България по волейбол до 17 години стана европейски вицешампион. Отборът на Мартин Стоев загуби финала от Франция с 1:3.

Страната ни бе домакин на първенството. Шампионатът се проведе от 13 до 21 юли, а мачовете се играха в столичната зала "Христо Ботев" и помощната зала на "Арена Армеец". Българите бяха равностойни на шампиона Франция в първите два гейма, но въпреки френетичната подкрепа на публиката, препълнила столичната зала "Христо Ботев", се пречупиха и трябваше да се задоволят със сребърните медали.

Мачът започна с предимство за Франция и няколко грешки на сервиз от страна на българите. В решителните моменти "петлите" бяха по-добри и поведоха след 25:20.

Вторият гейм бе много силен за България. След отлична игра на Алекс Николов и Гърков момчетата ни стигнаха до изравняване на геймовете след 25:23 точки.

Третата част бе индентична на първата и Франция спечели с 25:20. В четвъртия гейм "петлите" бяха безапелационни и след 25:13 спечелиха трофея.

"Тежко е след загуба на финал. Бронзов медал е по-сладък от сребърния, защото завършваш първенството с победа. Загуба на финала тежи.

Нашата публика е уникална. Радвам се, че на такава възраст залата беше препълнена", сподели с разочарование Мартин Стоев.

Спортният министър Красен Кралев изрази задоволството си от пълната зала и подчерта, че държавата инвестира в домакинства на големи форуми, за да може повече деца и млади хора да се докоснат до най-добрите български спортисти.

"Горд съм, че младежите ни проявиха характер и се бореха мъжки срещу силния френски тим. С играта си нашите момчета доказаха, че са едни от най-добрите в Европа. В момента расте едно много талантливо поколение, каквото нашият волейбол не е имал от години. Вярвам, че това е една вълна от състезатели, които ще играят важна роля в родния волейбол и ще радват българската публика и в бъдеще.", заяви Красен Кралев.

Младите българските волейболисти получиха сребърните си отличия от президента на Българската федерация по волейбол Данчо Лазаров под бурните овации на публиката. Министър Кралев връчи златните медали и шампионската титла на състезателите от френския отбор. Третото място в турнира зае полският тим, който  се наложи с 3:0 над Чехия в битката за бронза.