СЛЕД 13 ГОДИНИ ИЗВЪНЗЕМНИТЕ БАСКЕТБОЛИСТИ НА САЩ С ПЪРВА ЗАГУБА ОТ АВСТРАЛИЯ

Автор: 5 GmediA 13:22, 25 август 2019
Източник: БГНЕС

Националният отбор на Австралия по баскетбол прекъсна серията от 78 поредни победи на САЩ. Срещата бе втора между двата отбора в рамките на няколко дни, като първият мач приключи с убедителна победа на американците със 102:86.

Австралийците победиха с 98:94 у дома американците в контролен мач преди началото на световното първенство, проведен в Мелбърн пред над 52 хиляди зрители. Те видяха на живо първото поражение на състава воден от Грег Попович от близо 13 години и края на победната серия от цели 78 мача. Това бе рекордна аудитория за баскетболен мач в Австралия - 52 079 зрители, чупейки постижението от предишната контрола - 51 218. „Вкарахме 94, което обикновено е достатъчно, но не ги удържахме в защита. Очевидно е, че това трябва да подобрим” - каза Поп. Предишната загуба на САЩ беше срещу Гърция на полуфиналите на световното първенство през 2006 година. Тогава американците останаха и с бронзовите медали от Мондиала.

Това е първото поражение за американския отбор през последните 13 години в официални двубои и приятелски срещи, докато успехът е първи за Австралия срещу САЩ в общо 26 мача.

Пати Милс изигра много силен мач за Австралия с 30 точки, като 13 от тях вкара в последната четвърт, помагайки на „кенгурата” да наваксат пасив от 10 точки през второто полувреме. Водачеството се смени 4 пъти в заключителната част, но баскетболистите на САЩ не успяха да спрат Милс.

Кемба Уокър пък вкара 22 за отбора на САЩ и заяви след края на срещата: "Днес те искаха победата повече от нас. Урокът е научен."

В понеделник американският тим, който не разчита на най-големите си звезди за предстоящото световно първенство, което стартира на 31-и август, ще играе контрола срещу Канада.