Хиляди посрещнаха Джулай морнинг на бургаския бряг, предава БНТ. Традиционно стотици изпълниха плажа още във вторник вечерта. 11 рок групи свириха на морския бряг и си погрижиха за доброто настроение на публиката. Кулминацията настъпи точно в 5:36 минути тази сутрин, когато първите лъчи на юлското слънце блеснаха под музиката на Юрая Хийп.
Представителят на Община Бургас Димитър Маджаров - организатор на събитието, благодари както на всички ангажирани с охраната и реда, така и на бургазлии и гостите на града за спазването на дистанция и останалите противоепидемични мерки.
Десетки хора се събраха и на плажовете край Шабла и Крапец. За други локацията беше нова, след като тази година община Каварна отмени официалното посрещане на Джулай морнинг на Камен бряг.
Джулай (на английски: July – юли), или Джулай Морнинг (July Morning – Юлско утро), е традиция в България, свързана с хипи движението, за посрещане на изгрева на 1 юли. Символичното посрещане на изгрева е осмисляно като посрещане на ново начало и очакване на по-добро бъдеще от участниците. В по-широк смисъл това е просто начало на лятото.
Името на празника се свързва с известната песен July Morning на английската рок-група „Юрая Хийп“ от 1971 г. На всеки 30 юни срещу 1 юли много хора се събират по българското крайбрежие на Черно море, за да посрещнат заедно изгрева на Слънцето. Така смятат, че се пречистват пред него, някои правят връзка с езически или религиозни обреди.
Въпреки че обичаят е повлиян от световното хипи движение от 1960-те години, той съществува в България.