Още четири училища в Бирмингам са спрели да преподават за правата на ЛГБТ /лезбийки, гейове, бисексуални и трансджендър/ след оплаквания от родителите. Едно от тях, Лейт Тръст заяви, че прекратява програмата „Без аутсайдери“, докато не бъде постигнато споразумение с родителите. По-рано този месец общинското училище "Паркфийлд" в града прекрати уроците след провеждането на протести, съобщава Би Би Си.
Един от участниците в кампанията срещу подобни уроци, Амид Ахмед, заяви, че някои мюсюлмани се чувстват "насилени". От своя страна ръководител на ЛГБТ група казва, че "Без аутсайдери" помогнала на учениците да разберат, че е добре да бъдем различни.
В писмо от Лейт Тръст заявяват, че спират уроците до Рамадан, който приключва през юни. Училището иска да обсъди програмата с родителите, за да намери "положителен начин" за преподаване по Закона за равнопоставеността. Някои родители в другото училище Паркфийлд и останалите четири училища твърдят, че часовете са неподходящи за малки деца и училищното LGBT съобщение противоречи на исляма.
Проектът „Без аутсайдери“ е създаден и пилотиран в Паркфийлд през 2014 г. от зам.-директора Андрю Мофат, за което той е награден с британски орден за заслуги за равенство и разнообразие в образованието през 2017 г.
Г-н Ахмед, един от лидерите на протестите в Паркфийлд, каза, че е видял презентация за програмата, която трябваше да бъде показана на правителството като част от стратегията на училището за превенция на радикализацията. „Мисля, че това е скандално“, казва той. „Отвратително, че училището е представило нашите деца като потенциални радикали."
Говорител на Пракфийлд заяви, че презентацията е разработена преди 4 години в съответствие със стратегията за превенция, действала тогава. „Без аутсайдери е насочена изцяло към толерантността, приемането на различия и уважението, които са всички ключови аспекти на сближаването на общността и нашите основни британски ценности", казва той.
Г-н Ахмед заяви, че неговата общност е "уважителна и толерантна" към британските ценности, но сега е превърната в жертва. Той твърди, че родителите, които са протестирали, вече „на практика са считани за хомофоби от общността“. „В основата си това, което ни притеснява в програмата „Без аутсайдери“ е, че променя моралната позиция на децата ни върху семейните ценности и сексуалността, а ние сме традиционна общност. „От морална гледна точка ние не приемаме хомосексуалността като валидна сексуална връзка. Не става дума за хомофобия ... това е като да кажеш, че ако не вярваш в исляма, ти си ислямофоб."
Същевременно обаче Хакан Куреши, гей мюсюлмански активист, който управлява южноазиатската ЛГБТ организация в Бирмингам и бе поканен да посети училището на Паркфийлд миналата седмица, заяви, че подкрепя необходимостта от уроците. "Аз и много други като мен знаехме още от ранна възраст, че сме различни и бихме желали тогава да имаше такова образование", каза той.
Той смята, че мюсюлманската общност като цяло не е хомофобска, но вярва, че малка част от протестиращите "разбунва духовете". "Нагласите на протестиращите към програмата" Без аутсайдери" са напълно хомофобски," каза той. „Без значение как ги представят, те си остават хомофобски“. Той каза, че предвид съществуващото законодателство за спиране на дискриминацията, "не разбирам защо някои общности тук, във Великобритания, не се придържат към тези закони".