Кабинетът одобри днес нови социално-икономически мерки в помощ на засегнатите от ковид кризата. Отпускат се средства в размер на 1 млрд. и 163 млн. за социални мерки и 731 млн. лв. за икономически мерки, предаде БНТ.
Социалните мерки включват:
Увеличаване на разходите за персонал с 30 % от 1 август на органи и администрации, натоварени с дейности за овладяване на пандемията - увеличава се ставката на нощен труд, както и допълнителни разходи за извънреден труд в размер на 92 млн. лева. Средствата са предвидени за структури на Министерство на здравеопазването, Министерството на труда, МВР, НЗОК, НОИ и др.
Увеличават се стандартите по делегираните от държавата дейности за училищното и детско здравеопазване и здравните кабинети, както домове за възрастни хора, хора с увреждания, дневни центрове за деца и т.н. в размер на 24.6 млн. лв
За еднократна добавка към пенсиите за три месеца подред по 50 лв. за всеки един пенсионер, което е 318 млн.
Увеличават се средства за субсидии на лечебните заведения - за пациенти с инфекциозни болести, туберкулоза и неспецифични белодробни заболявания, с психични заболявания и за лечебни заведения в отдалечени и трудно достъпни райони - 17 млн. и 300 000 лв.
Увеличаване на стойността на здравноосигурителните плащания за медицинска и дентална помощ - в размер на 126 млн. и 300 000 лв.
Допълнителни средства по бюджета на МТСП - 122 милиона лева за допълнителни средства за личните асистенти.
Увеличаване на минималния размер на дневното обезщетение за безработица от 1 октомври от 9 на 12 лева.
Увеличаване срока на изплащане на обезщетенията за безработица с допълнителни три месеца.
Осигуряване на нетно възнаграждение в размер на 1000 лв. за медиците на първа линия - 67 милиона лева до края на 2020г.
Икономическите мерки включват:
1.8 милиарда лева налични дава Министерството на икономиката за помощ на бизнеса.
9.5 милиона лева се предоставят на МИ за насърчаване на чуждестранните инвеститори у нас.
Допълнителни средства се отпускат към почти всяко министерство.
Повече от 38 000 души ще се възползват от мярката на стойност 8,0 млн. лв., представляваща помощ за ползване на основни туристически услуги за вътрешен туризъм на стойност 210 лв. за лицата, които пряко са осъществявали или осъществяват дейности, свързани с лечението, предотвратяване на разпространението и/или преодоляване на последиците от COVID – 19.
Туроператорите, които използват въздушни превозвачи с валиден оперативен лиценз за изпълнение на чартърни полети до Република България с цел туризъм, ще бъдат подпомогнати с държавна субсидия в размер на 35 евро за всяка седалка от максималния пътнически капацитет на самолета за всеки полет. Субсидията се отпуска за всяка седалка, заета от лице, ползващо туристическа услуга в България, само за полети с капацитет от не по-малко от 100 места. Мярката е в размер на 55,0 млн. лв. и може да обхване над 400 хил. туриста.
Предвижда се министърът на здравеопазването да издаде заповед, съобразена с молбата на туристическия бранш – в България да бъдат допускани при предоставяне на PCR-тестове туристи от Молдова, Израел, Сърбия, Кувейт и Република Северна Македония.
В Народното събрание ще бъде внесено предложение намалената ставка на ДДС в размер на 9 % да важи и за туроператорите.
Борисов заяви, че ще удължат с още един месец извънредната епидемична обстановка, за да може тези мерки да работят.