Международният ден на театъра е обявен през 1961 година от Международния театрален институт. Организират се разнообразни национални и международни театрални иницизтиви за отбелязване на събитието. Едно от най-известните от тях е разпространението на Международното послание за световния ден на театъра, традиционно написвано от личност от световна величина, свързана с театъра.
Първото Международно послание за Световния ден на театъра е написано от Жан Кокто през 1962 година. Тази година автор на посланието е актрисата Джуди Денч.
Световният ден на театъра ни дава шанс да честваме Театъра в неговите милионни форми. Театърът е източник на удоволствие и вдъхновение; той умее да сближава най-разнообразните култури и народи, съществуващи по света. Но той е и нещо много повече от това, защото може и да образова.
Театър се играе по целия свят и не винаги в обичайните театрални условия. Представления може да има както в някое африканско селце, така и в планина в Армения или на малък остров в Тихия океан. Единствените нужни неща са място и публика. Театърът може да ни кара да се смеем или плачем, но би трябвало и да ни провокира да мислим и разсъждаваме.
Театър се прави посредством работа в екип. Актьорите са онези, които се виждат, но освен тях има едно невероятно количество хора, които не се виждат. Те са точно толкова важни, колкото и актьорите, и благодарение на техните разнообразни и специфични умения, спектаклите се случват. Те също трябва да се чувстват част от всеки успех или триумф, който би могъл да се появи.
27 март винаги е бил считан за официалния ден на театъра. Но по най-различни причини всеки един ден, би трябвало да се счита за театрален ден, тъй като наша отговорност е да продължаваме традицията да забавляваме, образоваме и просветляваме своите зрители, без които нямаше да ни има.
Джуди Денч
26 представления и 10 изключително интересни съпътстващи събития са включени в програмата на Софийския театрален салон през месец март. Той е част от Календара на културните събития на Столичната община за 2019 г., както и част от Националния културен календар и се провежда с подкрепата на Министерството на културата. Една от най-големите изненади е потвърждението, че Лили Иванова ще открие Церемонията по връчване на наградите „Икар” 2019 на 27 март в Народния театър „Иван Вазов“, с която ще бъде закрит Салона.