Гласуване на спорния пакет "Мобилност" в Европейския парламент днес няма да се проведе.
„Председателят на Европейския парламент Антонио Таяни тази нощ е изтеглил досието „Мобилен пакет” от пленарна зала и го е върнал на транспортната комисия. Гласуване по пакет „Мобилност” днес няма да има. Този парламент не би следвало да гледа това тежко и разделило Европа досие”. Това заяви за Нова тв Йордан Арабаджиев от Съюза на международните превозвачи.
„Отказът на Антонио Таяни да подложи пакет „Мобилност“ на гласуване е малка победа“ – коментира Петър Курумбашев, евродепутат от БСП/ПАСЕ. „Снощи около 00.00 часа страсбургско време (около 01.00 часа след полунощ българско време) г-н Таяни се е възползвал от правото си като председател на ЕП да върне трите пакета на комисията по транспорт и туризъм за ново разглеждане.
Курумбашев допълва, че около 21.00 часа във вторник всички български евродепутати без Николай Бареков са изпратили имейл до Антонио Таяни, в който се казва, че случващото се с пакет „Мобилност“ е скандално.
Припомняме, че Николай Бареков ("Презареди България"/ЕКР) отсъства от пленарната зала на 25 март, заедно с още двама български евродепутати - Светослав Малинов (Реформаторски блок/ЕНП) и Неджми Али (ДПС/АЛДЕ) и така провалиха надеждата пакетът да отпадне от дневния ред на ЕП, което пък изненадващо се случи тази нощ.
Аргументите на Бареков бяха: "Днес не участвах в гласуването ЗА бизнеса на транспортните олигарси и по този начин ПОДКРЕПЯМ по -добри условия за труд и по-високи доходи за българските работници. Аз съм против робските условия на труд за българските шофьори на тежкотоварни камиони. Още преди години пръв от българите алармирах с позиция в пленарната зала на ЕП транспортните босове да подобрят условията на труд и заплащането на своите наемни работници. Изпълних волята на моите избиратели, пратили ме в Брюксел, да работя за подобряването на техните доходи, социално положение и условия на труд. Нека лобистите на транспортните олигарси, които финансират укриващия се в САЩ издирван от медиите политик, сега се поставят на мястото на един обикновен български шофьор на ТИР."
Гласуването на пакета "Мобилност" се отлага за 1 април, съобщи Таяни. Той обясни, че заради множеството предложения за промени в текстовете се налага ново заседание на парламентарната комисия по транспорта. Постъпили са 1224 предложения за изменения на първоначалните текстове.
Въпреки това планираният за днес протест на българските превозвачи не се отменя.
Припомняме, че в 12 часа българско време те ще излязат пред Европейския парламент в Страсбург, за да изразят недоволството си срещу ликвидирането на транспортния бизнес в Източна Европа. Паралелен протест ще се състои и в София.
Пакетът обрича на фалит 12 000 български фирми със 70 000 камиона и 190 000 шофьори, които дават 17% от БВП на България. Пакетът "Мобилност 1" беше предложен от ЕК през 2017 г. и допълнен от социалните мерки на френския президент Емануел Макрон. Въпреки компромисните предложения на българското европредседателство и протеста на превозвачите ни в София, през 2018 г. Австрия прокара още по-тежки разпоредби. България се закани да заведе дело в Съда на ЕС, но на 3 декември Съветът на ЕС гласува пакета "Мобилност". През януари 2019 г. българските превозвачи протестираха в Брюксел и Транспортната комисия на ЕП отхвърли две от трите спорни досиета.
Снощи премиерът Бойко Борисов заяви във "Фейсбук", че е писал на премиерите на Гърция, Испания, Ирландия, Португалия, Словакия и Хърватия, както и на лидерите на ЕНП партии от тези държави, с молба да подкрепят усилията на българските евродепутати за удължаване на срока за дебати и изработване на едни по-балансирани и справедливи мерки по пакета "Мобилност".