ДВАМА МАРОКАНЦИ СИ ПОДЕЛИХА ПОБЕДАТА В СОФИЙСКИЯ МАРАТОН С БЕЗПРЕЦЕДЕНТНО РАВНО ВРЕМЕ

Автор: 5 GmediA 15:26, 11 октомври 2020
Източник: пресцентър

Двама мароканци финишираха с най-добро еднакво време на Маратон София. Йозеф Сбай и Радуан Ноуини, които преодоляха класическата дистанция 42.195 км. за 2:13:03 часа, съобщиха от Министерството на младежта и спорта.

При жените представянето бе още по-силно, като украинката Виктория Хапилина спечели с най-добър резултат в цялата история на Софийския маратон – 2:27:59. Втора се нареди Джебет Наом от Кения с 2:28.41, а на почетната стълбичка се качи и нейната сънародничка Синтия Косгей.

"Фактът, че тук участват над 2700 души, 300 от които са чужденци, показва интереса към софийския маратон. Организацията на спортни събития в такива условия е изпитание за всички, но аз съм изключително доволен от това, което виждаме като организация и като интерес към маратона“, заяви министър Кралев преди старта на атлетите.

484 състезатели при мъжете и жените стартираха в класическата дистанция на 42.195 километра, а участниците на маратона бяха общо над 2700 въпреки пандемичната обстановка и много отменени маратонски бягания по света. Заради пандемията от коронавирус тази година не се проведе масовия старт на 3 километра, а стартовете на 42, 21 и 10 километра бяха през 15 минути, за да не бъдат състезателите твърде нагъсто по време на бягането.

Титлата в полумаратона при мъжете бе спечелена от Джан Симуека от Руанда с време 1 час, 5 минути и 17 секунди, а при жените – Наталия Семьонович (Украйна, 1:15:28). Надпреварата бе и Държавно първенство на България по полумаратон, като титлите бяха съответно за Исмаил Сенанджи и Маринела Нинова. Победители в дистанцията на 10 километра станаха Иван Попов и Лиляна Георгиева.

Тагнато в: маратон , София