НАМЕСА ОТ АНКАРА ЗА ВЕРОИЗПОВЕДАНИЯТА У НАС? МИНИСТЪР ЗАХАРИЕВА ПРИЗНАВА ЗА ПРЕТЕНЦИИ НА ЧАВУШОГЛУ СЛЕД МЕДИЙНИ РАЗКРИТИЯ

Автор: 5Gmedia , 20:26, 28 март 2019

„Българското министерство на външните работи отхвърли твърденията на първия дипломат в Анкара Мевлют Чавушоглу за намесата на турската държава в процеса на поправките на закона за вероизповеданията и подчерта, че те са гаранция за равнопоставеност на всички регистрирани деноминации у нас.“

Това се казва в писмо на МВнР до редакцията на Офнюз, по повод публикувана информация за изявление на първия дипломат на Турция Мевлют Чавушоглу.

В публична реч в турския Център за обществено образование, Чавушоглу е заявил: „Проектът на България за поправки в религиозния закон беше срещу всички видове основни права и свободи и нарушаваше правата. Турция беше принудена да се намеси и се наложи България да внесе промени“.

Чавушоглу е посочил още пред слушателите си: сега Главното мюфтийство в България има някои дългове, в замяна на тях искаха да продадат собствените му имоти“.

Турският външен министър уточнил, че това наложило да се свърже със София, в опит да намери решение.

В писмото от МВнР до Офнюз, се посочва, че наистина се е провел телефонен разговор между вицепремиера и министър на външните работи Екатерина Захариева и турския й колега - по негово искане.

В писмото се казва още, че по време на разговора Чавушоглу е изразил притеснения, че поправките в българския Закон за вероизповеданията са насочени срещу мюсюлманската общност.

От МВнР уточняват, че вицепремиерът Захариева е информирала своя колега, че „измененията в закона, които са внесени от народни представители, не са насочени срещу нито едно вероизповедание в страната, а напротив – гарантират равнопоставено третиране на всички регистрирани вероизповедания.“

„България не може да приеме намеса от чужда държава в законодателния си процес и такава не е била допускана. Обръщаме внимание, че изказването на министър Чавушоглу е дни преди местните избори в Турция и практиката неведнъж е показвала, че използването на добросъседските отношения в такива ситуации обикновено не е от полза за никого“, е подчертано още в писмото.

Изявлението на Чавушоглу стана известно точна днес, в деня, в който депутатите окончателно приеха последните промени в Закона за вероизповеданията и разсрочиха натрупаните до края на 2018 г. задължения на всички вероизповедания с 10 години.

Външният министър Екатерина Захариева, обаче, не отиде в парламента да информира депутатите - избраници на народа за негови защитници – за разговора си с Чавушоглу и за изразените от него претенции в телефонния разговор помежду им.

Бел.ред: Гласуваните днес промени за разсрочване на дълговете на практика са в полза само на Главното мюфтийство, тъй като другите религии почти нямат данъчни задължения, а неговите възлизат на малко над 8 млн. лв. На първо четене, по предложение на Цветан Цветанов от ГЕРБ и Мустафа Карадайъ от ДПС, законът предвиждаше цялостното опрощаване на дълговете, но след остра реакция от страна на обществото, те се отказаха от този вариант.

Последни новини

Най - популярни

Общо гласували: 54

Анкета

ТРЯБВА ЛИ ДА БЪДЕ ВЪВЕДЕН ТАВАН НА ЦЕНИТЕ НА ОСНОВНИ ХРАНИТЕЛНИ ПРОДУКТИ У НАС?
Да
29 гласували / 53.7%
Не
24 гласували / 44.44%
Не мога да преценя
1 гласували / 1.85%