На днешния празничен ден Ви представяме 10 емблематични български постижения в спорта. Това не е класация, а към него могат да се добавят още десетки славни моменти от страниците на спортната ни история.
Първият български олимпийски медал
Българи са осъществявали 224 пъти мечтата на всеки спортист: да се качи на почетната стълбичка в Олимпийски игри. Всеки един от тях има своето място в спортната история на родината ни, но все пак не можем да не отделим пионера в дисциплината „Печелене на медали за България“ – Борис Георгиев – Моката. Боксьорът се нарежда трети в Хелзинки през 1952 и слага началото на успехите в един от най- българските спортове. Спортът донася общо 18 медала, 4 от които златни.
Рекордът на Стефка Костадинова
Възрастта на този рекорд е меко казано забележителна. Той е „роден“ на 30 август 1987 в Рим. Може би ще остане вечен. След като за тези години единствено хърватката Бланка Влашич успя да изравни второто най-добро постижение на Стефка- 208 сантиметра, но не стигна до 209, рекордът продължава да стои непоклатимо на летвата. Родената в Пловдив атлетка има и Олимпийска титла от Атланта ’96, пет световни титли на открито, също толкова в зала, една европейска титла на открито и пет в зала.
Успехите и отреждат място в залата на славата на леката атлетика в Барселона, орден „Стара планина“, признанието „Спортист на годината на България“ и я превръщат в най-успешната българка в „Царицата на спортовете.“
Първият българин, изкачил Еверест
Един от най-рисковите спортове, изискващи най- висока степен на подготовка, смелост и издръжливост е алпинизмът. Идеята да се изкачиш повече от 8 километра по вертикална линия над морското равнище привлича хиляди ентусиасти в цял свят. Българите, гледали света от покрива му са 14. Пионерът е Христо Проданов – първият българин, изкачил осемхилядник и първият българин, изкачил Еверест. Той не просто го изкачва – прави го по най-трудния маршрут и е един от малцината, направили го без кислородна маска. За жалост въпреки това Христо Проданов никога не се връща от Джомолунгма, загивайки при слизането.
САЩ ‘94
Спортното събитие, донесло най-голяма слава на България безспорно е американското футболно лято на 1994 година. След знаменити победи като тези над Гърция с 4:0 (първа победа за България на световно първенство), Аржентина 2:0, Мексико след дузпи и разбира се Германия, играчите на Димитър Пенев се изправят срещу Италия в мач, осигуряващ място на финала. Там не без помощта и на странични фактори, „лъвовете“ приключват своето „Незабравимо американско лято“ като четвърти в света, а звездата Христо Стоичков поделя голмайсторския приз с руснака Олег Саленко. Освен с майсторството на терена, българският отбор се отличава и с невероятен колорит. Внушителният Трифон Иванов стряска сънищата на съперниците си, а Стоичков пророчески обяснява на чист немски на германските журналисти как ще се развие четвъртфинала. Футболистите са посрещнати в София като герои, които едва ли са осъзнавали, че доставят всенародна българска радост.
Лондон 2012 – последният танц на Йордан Йовчев
Последната, шеста Олимпиада в кариерата на „Властелина на пръстените“ не е най- предното класиране в кариерата на големия спортист. Двойният световен шампион на земя и халки, и четирикратен олимпийски медалист обаче спечели уважението на целия свят с участието си на рекордната за спортната гимнастика Олимпиада. В Лондон 39-годишният пловдивчанин успя да достигне до финала на последното си състезание, въпреки вече прошарените си коси. Така той успя да се пребори с несправедливостта и обезличи гаврата на съдийската мафия, позорно отнела злато в Атина 8 години по-рано. Участието в шест олимпиади е постижение, което в спорт като гимнастиката, изискващ непосилни натоварвания, е трудно да се опише с думи.
Екатерина Дафовска или как титлата стигна от Япония до Родопите
Чаровната родопчанка е биатлонистката, благодарение на която България е в списъка на страните, гордеещи се със зимна олимпийска титла. През 1998 в Нагано Дафовска пробягва дистанцията от 15 километра най-бързо и с една грешка в стрелбата донася златото в родното Чепеларе. Най-талантливото поколение в този спорт допълва успехите ни с още две постижения- четвърто място на Павлина Филипова в същия старт и трето Ирина Никулчина 4 години по-късно в Солт Лейк Сити. Това прави биатлона вторият най-успешен зимен олимпийски спорт у нас след шорттрека, в който Евгения Раданова печели общо 3 медала.
Москва 1980 – най-големият масов олимпийски успех на България
Макар и бойкотирана от западния свят, Олимпиадата в Москва си остава може би най- забележителното постижения на българския спорт. Само СССР и ГДР изпреварват нашата страна по медали. Четвърти са кубинците с двойно по-малък брой от нашите отличия. Родните спортисти завоюват 8 златни, 16 сребърни и 17 бронзови. От днешна гледна точка може би изглежда немислимо, но през 1980 имаме цели 3 отборни медала. В тройката влизат волейболните ни национали при двата пола, като мъжете са вицешампиони. Същото класиране постигат и дамите в баскетбола. Макар и стечението на обстоятелствата да допринася за успехите на родните спортисти, то не омаловажава техния труд и устрем, увековечен в цели 41 качвания на почетната стълбичка.
Евгения Раданова – царицата на шорттрека
Вече споменахме за медалите на Евгения Раданова в шорттрека. Освен най-успешен зимен спортист, тя е и единственият българин, участвал на зимни и летни олимпийски игри. След завидните постижения на леда, през 2004 година Раданова сменя настилката за обиколките си и печели квота в… колоезденето на писта. Две години по-късно на леда завоюва сребро в Торино. Друг факт, който превръща спортистката в уникална е това, че тя е единствената българка, спечелила 2 медала в една зимна олимпиада – сребро и бронз в Солт Лейк Сити през 2002 година. До 2008 година тя държи и световния рекорд на 500 метра. Тези постижения я превръщат в абсолютна легенда на българския спорт.
Златните момичета на Нешка Робева
Напоследък се заговори за новите златни момичета в художествената гимнастика, което може само да ни радва. Поколението, което изначално носи това прозвище успява да накара елитът в този спорт да се съобразява с тях. Строгостта на треньорката Робева и талантът на момичетата издигат техниката на Илиана Раева, Мария Петрова, Лили Игнатова, Бианка Панова и останалите до нива, трудно достижими от конкурентките им и им донасят множество първи места и медали. Само може да пожелаем на Илияна Раева да повтори успехите на треньорката си, а на момичета и – да повторят нейните.
Славната Ивет Лалова е най-бързата бяла жена на планетата
Чаровната ни ни атлетка Ивет Лалова се класира седма в света, след като даде време 22,77 секунди във финалния спринт на 200 метра на световния шампионат в Доха, Катар. Нашето момиче бе единственото с бял цвят на кожата сред 8 финалистки. Просто отбелязваме, без да влагаме расистка нотка.
Ивет, която е на 35 години, бяга за трети път в славната си кариера на финал на 200 метра на Световно. Интересното е, че и в предишните 2 пъти тя бе седма. Както е известно – Лалова отдавна си осигури и участие на Олимпиадата догодина в Токио. Там също големите очаквания на феновете са в коронната й дисциплина – 200 метра спринт.