Бившият градски прокурор на София Николай Кокинов и бившият зам.-главен прокурор Бойко Найденов са сред бившите висши магистрати, които са били привикани в ГД „Национална полиция“ на разпит днес, съобщи bTV.
Разпитите се водят от разследващ полицай Чуков.
Кокинов потвърди, че е дал показания, но категорично отказа да коментира повече. Найденов към момента не може да бъде открит.
В рамките на работата по конкретен сигнал, в ГДНП се извършва проверка и в хода ѝ бивши магистрати и действащ служител на НСлС, в качеството му на гражданин, са били поканени в главната дирекция, за да дадат писмени сведения, съобщиха от „Национална полиция“. По информация на bTV проверката е свързана с данни, обявени от министри от служебния кабинет.
Бойко Найденов беше и.д. главен прокурор, зам.-главен прокурор, началник на следствието и градски прокурор до ноември 2013 г.
Николай Кокинов беше дългогодишен главен прокурор на София, но беше уволнен от Висшия съдебен съвет след публикуването на скандален запис с участието на него, агроминистърът от кабинета „Борисов 1“ Мирослав Найденов и самият Бойко Борисов.
От аудиото стана ясно, че тогавашният министър-председател е получил от магистрата резултатите от прокурорски проверки, преди те да са обявени от прокуратурата.
Понастоящем и Найденов, и Кокинов работят като адвокати.
Пред БНТ Сийка Милева, говорител на главния прокурор, потвърди, че висши магистрати са викани в ГД "Национална полиция", но не знае по какви обстоятелства.
По информация на "По света и у нас" Бисерка Стоянова – следовател от Националната следствена служба, е сред призованите от Чуков, разследващ полицай от "Национална полиция".
По непотвърдена информация на БНР първоначално сред призованите е бил и действащ прокурор.
Куриоз в действията на служебния министър обаче се явява фактът, че по указания, дадени лично от Рашков, на разпит в следващите дни е трябвало да бъде извикан дори и председателят на Конституционния съд Борис Велчев, съобщи "Правен свят". Става въпрос за проверка по разследване, което е водено в мандата на Велчев като главен прокурор. Евентуален разпит от полицията на председателя на КС би могло да се тълкува и като опит за натиск с оглед на висящи дела, образувани по искане на президента, по които предстои конституционните съдии да се произнесат. "Разпит на уважаван юрист от ранга на проф. Велчев не би бил възможен без личната намеса на служебния вътрешен министър", категорични са юристи, които не скриха огорчение от войната между институциите, която Бойко Рашков подклажда през последния месец.
Пред в-к "24 часа" Николай Кокинов, който в момента е адвокат, посочи, че е бил разпитван за неща отпреди 12-13 години.
Нямам представа защо разпитват колеги за случаи отпреди 12-13 години. Това казва пред "Правен свят" бившият главен прокурор и председател на Конституционния съд Борис Велчев.
Подобни действия на силов министър, освен че са със спорна конституционосъобразност, са и безпрецедентни по своята бруталност. Всъщност, историята не помни дори бившият колега на Рашков - Цветан Цветанов да си е позволявал подобна намеса в независимостта на съдебната власт, макар че България многократно е била осъждана в Страсбург заради негови действия като глава на МВР, пише "Правен свят".
Заради подобна политически действия, тъй като Рашков безспорно е представител на изпълнителната, а не на съдебната власт, срещу Полша в последните години бе стартирана наказателна процедура по чл. 7 от Договора за ЕС (ДЕС). Според Европейската комисия случващото се в Полша "може да причини сериозни и непоправими щети на правния ред в Европейския съюз". До съвсем същото може да се стигне скоро и у нас, ако президентът Румен Радев не предприеме необходимите действия да преустанови своеволията на вътрешния си министър, който освен, че се намесва в независимостта на съдебната власт, в лицето на държавното обвинение, очевидно не зачита и конституционно прогласения принцип за разделение на властите, допълват от "Правен свят".