Управителният съвет на Международния валутен фонд оставя на поста управляващия директор Кристалина Георгиева. Решението е било взето след разглеждане на обвиненията за предполагаем натиск върху служители на Световната банка да променят данни по начин, облагодетелстващ Китай.
Твърденията на американската правна кантора "УилмърХейл" бяха, че Кристалина Георгиева е оказала такъв натиск по времето, когато е заемала висок пост в банката. В изявление на финансовия министър на САЩ Джанет Йелън се посочва, че докладът повдига сериозни въпроси, но няма убедителни доказателства за ролята на Георгиева и не се налага смяна в ръководството на Фонда.
Управителният съвет потвърди, че има пълно доверие в Георгиева. И заяви, че има доверие в стремежа на българката да поддържа най-високите стандарти на добро управление и почтеност в МВФ. В същото време се планира среща на Управителния съвет, на която ще бъдат обсъдени институционални предпазни мерки, гарантиращи безпристрастността на служителите на международната кредитна институция и възможността за подаване на оплаквания, изразяване на несъгласие и поддържане на отчетност, отбелязва Ройтерс.
Георгиева благодари на УС за гласуваното доверие и подчерта, че отправените ѝ обвинения са били неоснователни, съобщава Франс прес.
Според Йелън е необходимо да се вземат „активни мерки за засилване на доверието в МВФ и достоверността на информацията”, предоставяна от институцията. Освен това, Георгиева и други лидери на МВФ трябва да декларират отново, че държат на прозрачността в изследванията, анализа и определянето на политиката на фонда.
Източник: Нова телевизия