По-малко британци са резервирали лятната си ваканция в страни от Европейския съюз през тази година, заради несигурността около Брекзит, съобщават от световния лидер в туризма - компанията „Томас Кук“.
Почти половината (48%) от продадените ваканции до края на февруари са били за дестинации извън ЕС, което е с 10% повече от миналата година. Въпреки това от “Томас Кук” казват, че Испания си остава най-популярната им дестинация.
Тези данни съвпадат с информация от Британските пощи (Post Office), че са продали по-големи количества валути на далечни държави.
Продажбите на японски йени са с 12% повече, а на индонезийски рупии – с 9%. Данните са от периода 1 януари – 23 април т.г.
Британските пощи извършват почти 25% от всички валутни сделки в Обединеното кралство. Най-голям ръст са имали сделките с египетски лири – 687% ръст на годишна основа.
„Брекзит накара семейството ни да размисли и за първи път ще ходим в Турция – казва Кевин Коулс от Нортхамптъншир. – Стойността на паунда в турски лири, сравнена със съотношението му с еврото, прави Турция по-евтина дестинация.“ И пояснява: „През лятото ще почиваме в Британия и може би ще надникнем в Кипър, Турция или Дубай към есента. Уреждането на пътуването не ни тревожи особено, но все пак имаме предвид евентуални забавяния и дълги опашки.“
От агенцията „Томас Кук“ (чрез която се резервират 19 милиона почивки всяка година) съобщават, че Турция се оказва втората по популярност дестинация след Испания.
Резервациите на полети за там са една четвърт от всички направени до момента. Според агенцията Тунис също е „добра страна за пътуване“, пакетните почивки за там са двойно повече от м.г., резервациите само за самолетни билети са скочили четири пъти.
Туризмът в Тунис преживя драстичен спад след атаките през 2015 г. в курорта Сус, където стрелец, свързан с Ислямска държава, уби 30 британски туристи и 8 от други страни. През 2018 г. британското външно министерство вдигна забраната за пътувания до Тунис, окуражавайки британските оператори да подновят полетите до тунизийското средиземноморско крайбрежие.
През последните шест месеца „Томас Кук“ сви дейността си след спада във ваканционните резервации. През март бяха обявени подробни планове за затваряне на 21 офиса в страната и съкращаване на повече от 300 работни места. Главният изпълнителен директор на компанията Питър Фанкхаузър каза, че още е много рано да се прецени как ще повлияе на резервациите излизането на Обединеното кралство от ЕС, отложено за края на октомври. Но според него „няма съмнение, че продължителната несигурност около начина и времето на излизането на Британия от ЕС са накарали много клиенти да отложат ваканционните си планове за това лято“.
По статията е работила Славянка Мундрова-Неделчева
Снимки: 5GMedia