В Световния ден на свободата на пресата от „Репортери без граници“ (Reporters sans frontières, RSF) изтъкват, че по-малко от 10% от населението в света сега живее в страни, където журналистите се радват на благоприятна среда и могат да практикуват професията си свободно и без зависимости.
Само 9% от човечеството живее в страни, където според RSF свободата на пресата е на добро или задоволително равнище.
Седемдесет и четири на сто от световното население живее в страни, където положението със свободата на пресата се оценява като трудно или много сериозно, а свободата да информираш е силно потисната. Такъв е случаят не само в Китай, Русия и Саудитска Арабия, но и в демокрации като Мексико и Индия.
Ако се включат и страните, където ситуацията се оценява като проблемна, процентите стават 91.
„Никой от големите проблеми на човечеството – независимо дали става дума за глобалното затопляне, корупцията или неравенството между половете – не може да бъде разрешен без информация, която е надеждна и предавана свободно и независимо, с други думи, без качествена информация – казва генералният секретар на RSF Кристоф Делоар. – Тази ситуация е много тревожна за журналистите и преди всичко за онези човешки същества, които са лишени от правото да бъдат информирани.“
Тези цифри се базират на статистиката на Световната банка за населението и на процентите, отразени от RSF в Индекса за свобода на пресата за 2019 г. Те са отразени в Картата на свободата на световната преса, която от години става все по-тъмна. Индикаторът на свободата на световната преса се е влошил с 11% в последните пет години.
Влошаването се дължи отчасти на демографската тежест на някои страни, заемащи най-долните позиции в Индекса на RSF. Населението на Индия, която е на 140-о място и на Китай (на 177-о място), е общо 2,7 млрд. души, докато в Норвегия, заемаща първото място в Индекса, живеят само 5,2 млн. души.
Някои държави с голямо население все пак са постигнали значителен напредък през 2018 г., което е отразено в забележимото им изкачване в Индекса.
Сред тях са Етиопия, със 100 млн. жители, която се е изкачила с 40 позиции до 110-о място, и Малайзия, с 31,6 млн. жители, която отива с 22 места по-нагоре до 123-та позиция.
Публикуван ежегодно от RSF от 2002 г. насам, Индексът за свобода на пресата измерва равнището на уважение към свободата на информацията в 180 страни.
Славянка Мундрова-Неделчева