АНДРЕЙ КОВАЧЕВ: В ПРЕДИЗБОРНАТА КАМПАНИЯ ДА НЕ СЕ ПРЕКРАЧВАТ НЯКОИ ЧЕРВЕНИ ЛИНИИ И ДА НЕ СЕ ВОДИ КОМПРОМАТНА, НЕГАТИВНА И ОБИДНА КАМПАНИЯ

Автор: С. Иванова 16:40, 23 май 2019

Г-н Ковачев, пред какво ще се изправи Европа през следващите 5 години от мандата на ЕП?

Безспорно миграцията от Африка и Близкия изток заради нестабилността в тези региони ще продължи да е едно от най-големите предизвикателства пред Европейския съюз. Европа предоставя временен подслон на хора, бягащи от войни и терор. Въпреки това е ясно, че не можем да приемем всички на тази планета.

Трябва да гарантираме разумна миграционна политика и солидарно опазване на външните граници. Свободното движение в рамките на Съюза може да бъде гарантирано, само ако ние охраняваме външните си граници и знаем кой ги пресича през цялото време. За да бъде Европейският съюз фактор в геополитическия смисъл на тази дума са ни нужни не само словесни заявки, но и реална единна обща външна политика и политика за развитие на Европейския съюз към африканския континент. Хората там трябва да имат перспектива, за да не тръгват към европейските граници.

Нарастващият евроскептицизъм и крайният национализъм също са сериозен проблем. Все по-често наблюдаваме как с реториката си евроскептичните партии и у нас, и в Европа злоупотребяват със страховете на хората. Те предлагат лесните решения от 19 и 20 век на трудните предизвикателствата от 21 век. Ние трябва да се учим от историята, а не да я повтаряме.

Ако искаме ЕС да бъде реформиран, трябва ясно да се обединим около нуждата да му дадем необходимите инструменти той да бъде бърз и ефективен. Най-големите му критици са и хората, които отричат подобна реформа. Трябва да работим Европа да бъде на гражданите и да скъсяваме дистанцията между хората и институциите.

Европейската народна партия вече е поела ангажимент да премахне над 1000 остарели и ненужни регулации, за да имаме един по-малко бюрократичен Европейски съюз. Имаме нужда от ефективен, близък до гражданите ЕС, предоставящ добавена стойност на своите граждани в тяхното ежеднневие. Това важи с особена сила за представителите на малкия и среден бизнес, младите хора и хората в неравностойно положение.

 

Кои са темите, които лично ще отстоявате в ЕП?

Националният ни девиз «Съединението прави силата» е валиден повече от всякога сега и за България, и за Европейския съюз. Ще продължа да работя за ефективен ЕС, гарантиращ физическата и социалната сигурност на гражданите. Опазване на външните граници, превенция на тероризма, растеж на икономиката, който от своя страна ще генерира по-високи доходи и социални придобивки, заедно и със защитата на българските исторически общности, останали извън пределите на Родината .

Ще продължа да работя по темите, които и до този момент са били мой приоритет – ще защитавам историческите български общности, останали извън пределите на Отечеството. След историческия успех с признаването на българското историческа общност в Албания, в регионите на Мала Преспа, Голо бърдо и Гора през 2017 г., се надявам в бъдеще да можем да се поздравим с подобен успех и в Косово, в регионите Косовска Гора, Щръбце и Жупа, които са населени предимно с наши сънародници.

Ще положа усилия за повишаването на добавената стойност на ЕС в сферата на здравеопазването – подобряването на достъпа, ефикасността и ефективността на предлаганите здравни грижи. В тази област има много какво да се направи по отношение на ограничаването на паралелната търговия на медикаменти, развитието на електронното здравеопазване и привличането на нови инвестиции по Европейските структурни и инвестиционни фондове. Няма да се откажа да следя от близо и темата за изучаване на обективната история за комунистическата диктатура и за нуждата от безпристрастен поглед към фактите от нашето близко минало.

Ще настоявам за продължаване на инициативата „Училища посланици на Европейския парламент“ тъй като гражданското образование е изключително важно за младите хора. Разбира се, ще трябва да работим и по предизвикателства, които остават пред нас – ефективното използване на европейските средства, опазването на външните граници, изграждането на общ отбранителен капацитет, ефективна политика за развитие към Африка, сключването на търговски споразумения с трети страни от целия свят.

 

Мнението Ви за въвеждане на минимална европейска заплата за всяка от страните членки?

Единственото, което може да бъде обсъдено на европейско ниво, е начинът на изчисление на националните минимални работни заплати. Понеже с тази тема се спекулира, нека изясним, че става въпрос за минимални работни заплати за всяка една членка поотделно. Подобно нещо, което вече съществува в повечето европейски страни. Единна европейска минимална заплата е невъзможно да има. Просто разликата в икономическото развитие на отделните държави не го позволява. Минималните заплати могат да бъдат обвързани с определен процент от средното възнаграждение във всяка страна. Ключово е обаче да се отбележи, че този въпрос не е компетенция на Европейския съюз и трябва да се реши в диалог със социалните партньори. Най-добрият начин за повишаване на доходите е работеща икономика, инвестиции и разкриване на работни места.

Нека припомним, че през 2009 г. минималната заплата беше 240 лв., а средната – 609 лв. През тази година минималната заплата достига 560 лв., а средната надхвърля 1200 лева. И на мен ми се иска подобряването на жизнения стандарт да става по-бързо, но да не забравяме от къде сме тръгнали – от 1 долар за 3000 лева през 1996 г. при управлението на БСП. Само чрез развитието на конкурентоспособна икономика и създаването на нови работни места, сключване на търговски споразумения с трети страни и инвестиции ще повишим жизнения стандарт в България. Не бива да повтаряме грешките си – да натрупваме дълг и да преразделяме нещо, което го няма.

 

Работят ли заедно българските евродепутати от различни политически групи в защита на българския интерес?

Когато става въпрос за отстояването на българския национален интерес няма нищо по-естествено от това с всички колеги да работим заедно. Има достатъчно примери в тази посока – обединихме се и работим заедно срещу пакета „Мобилност”, бяхме заедно и при гласуванията за приемането на България и Румъния в Шенген. Още през 2009 г въведохме тази практика преди сесиите на Европейския парламент в Страсбург да се събира българската делегация, за да обсъжда важните за страната ни въпроси. Надявам се това да продължи и в новия мандат на парламента.

Затова е и много важно по време на предизборната кампания да не се прекрачват някои червени линии и да не се води компроматна, негативна и обидна кампания. В изтичащия мандат българските евродепутати показахме, че по важните национални теми можем да се обединим.

Последни новини

Най - популярни

Общо гласували: 104

Анкета

ТРЯБВА ЛИ ДА БЪДЕ ВЪВЕДЕН ТАВАН НА ЦЕНИТЕ НА ОСНОВНИ ХРАНИТЕЛНИ ПРОДУКТИ У НАС?
Да
64 гласували / 61.54%
Не
39 гласували / 37.5%
Не мога да преценя
1 гласували / 0.96%