"ОСКАР 2023": "ВСИЧКО, НАВСЯКЪДЕ, НАВЕДНЪЖ" Е ГОЛЕМИЯТ ПОБЕДИТЕЛ СЪС СЕДЕМ СТАТУЕТКИ 

Автор: 5 GmediA 08:11, 13 март 2023

Междуизмерното приключение "Всичко, навсякъде, наведнъж" стана големият победител при раздаването на 95-те награди "Оскар".

Филмът на режисьорите Даниел Куан и Даниел Шайнърт спечели седем от статуетките за вечерта, включително за най-добър филм, най-добра режисура, най-добър оригинален сценарий и най-добра актриса в главна роля за Мишел Йео.

Водещ на тазгодишната церемония бе Джими Кимъл, който няколко пъти се пошегува с кризисния екип за реакция, сформиран след миналогодишния инцидент между Уил Смит и Крис Рок.

В изключително равната церемония обаче екипът по кризите се оказа излишен.

Изненади имаше само в кинаджийско отношение, най-голямата от които е, че "Баншите от Инишерин" остана без нито една награда въпреки 9-те си номинации.

Пълният списък с победители на наградите "Оскар" 2023 може да прочетете тук:

Номинирани за най-добър филм:

  • "На Западния фронт нищо ново"
  • "Аватар: Природата на водата"
  • "Баншите от Инишерин"
  • "Елвис"
  • Everything Everywhere All at Once/ "Всичко, навсякъде, наведнъж"
  • "Семейство Фейбълман"
  • "Тар"
  • "Топ Гън: Маверик"
  • "Идиотският триъгълник"
  • Women Talking

Победител: Everything Everywhere All at Once/ "Всичко, навсякъде, наведнъж"

Номинирани за най-добър актьор в главна роля:

  • Остин Бътлър, "Елвис"
  • Колин Фарел, "Баншите от Инишерин"
  • Брендън Фрейзър, The Whale/ "Китът"
  • Пол Мескал, Afthersun
  • Бил Най, Living/ "Да живееш"

Победител: Брендън Фрейзър, The Whale/ "Китът"

Номинирани за най-добра актриса в главна роля:

  • Кейт Бланшет, "Тар"
  • Ана де Армас, "Блондинка"
  • Андреа Райсбъро, To Leslie
  • Мишел Уилямс, "Семейство Фейбълман"
  • Мишел Йео, Everything Everywhere All at Once/ "Всичко, навсякъде, наведнъж"

Победител: Мишел Йео, Everything Everywhere All at Once/ "Всичко, навсякъде, наведнъж"

Номинирани за най-добър актьор в поддържаща роля:

  • Брендън Глийсън, "Баншите от Инишерин"
  • Джъд Хърш, "Семейство Фейбълман"
  • Бари Коган, "Баншите от Инишерин"
  • Ки Ху Куан, Everything Everywhere All at Once/ "Всичко, навсякъде, наведнъж"
  • Браян Тайри Хенри, Causeway/ "Да започнеш отначало"

Победител: Ки Ху Куан, Everything Everywhere All at Once/ "Всичко, навсякъде, наведнъж"

Номинирани за най-добра актриса в поддържаща роля:

  • Анджела Басет, "Черната пантера: Уаканда завинаги"
  • Хонг Чао, The Whale/ "Китът"
  • Кери Кондън, "Баншите от Инишерин"
  • Джейми Лий Къртис, Everything Everywhere All at Once/ "Всичко, навсякъде, наведнъж"
  • Стефани Хсу, Everything Everywhere All at Once/ "Всичко, навсякъде, наведнъж"

Победител: Джейми Лий Къртис, Everything Everywhere All at Once/ "Всичко, навсякъде, наведнъж"

Номинирани за най-добър режисьор:

  • Мартин Макдона, "Баншите от Инишерин"
  • Даниел Куан и Даниел Шайнърт, Everything Everywhere All at Once/ "Всичко, навсякъде, наведнъж"
  • Стивън Спилбърг, "Семейство Фейбълман"
  • Тод Фийлд, "Тар"
  • Рубен Йостлунд, "Идиотският триъгълник"

Победител: Даниел Куан и Даниел Шайнърт, Everything Everywhere All at Once/ "Всичко, навсякъде, наведнъж"

Номинирани за най-добър оригинален сценарий:

  • "Баншите от Инишерин"
  • Everything Everywhere All at Once/ "Всичко, навсякъде, наведнъж"
  • "Семейство Фейбълман"
  • "Тар"
  • "Идиотският триъгълник"

Победител: Everything Everywhere All at Once/ "Всичко, навсякъде, наведнъж"

Номинирани за най-добър адаптиран сценарий:

  • "На Западния фронт нищо ново"
  • Glass Onion: A Knives Out Mystery
  • Living/ "Да живееш"
  • "Топ Гън: Маверик"
  • Women Talking

Победител: Women Talking

Номинирани за най-добър чуждоезичен филм:

  • "На Западния фронт нищо ново", Германия
  • Argentina, 1985, Аржентина
  • Close, Белгия
  • "Тихото момиче", Ирландия
  • EO, Полша

Победител: "На Западния фронт нищо ново", Германия

Номинирани за най-добър анимационен филм:
  • Guillermo del Тoro's Pinocchio
  • Marcel the Shell With Shoes On
  • "Котаракът в чизми 2"
  • The Sea Beast
  • "Мей Червената панда"

Победител: Guillermo del Тoro's Pinocchio

Номинирани за най-добра кинематография:

  • "На Западния фронт нищо ново"
  • "Елвис"
  • "Империя на светлината"
  • "Тар"
  • Bardo, False Chronicle of Truths

Победител: "На Западния фронт нищо ново"

Номинирани за най-добър монтаж:

  • "Баншите от Инишерин"
  • "Елвис"
  • "Топ Гън: Маверик"
  • "Тар"
  • Everything Everywhere All at Once/ "Всичко, навсякъде, наведнъж"

Победител: Everything Everywhere All at Once/ "Всичко, навсякъде, наведнъж"

Номинирани за най-добър грим и прически:

  • "Батман"
  • "На Западния фронт нищо ново"
  • The Whale/ "Китът"
  • "Черната пантера: Уаканда завинаги"
  • "Елвис"

Победител: The Whale/ "Китът"

Номинирани за най-добри костюми:

  • "Вавилон"
  • "Черната пантера: Уаканда завинаги"
  • "Елвис"
  • Misis Harris Goes to Paris
  • Everything Everywhere All at Once/ "Всичко, навсякъде, наведнъж"

Победител: "Черната пантера: Уаканда завинаги"

Номинирани за най-добри визуални ефекти:

  • "На Западния фронт нищо ново"
  • "Аватар: Природата на водата"
  • "Батман"
  • "Черната пантера: Уаканда завинаги"
  • "Топ Гън: Маверик"

Победител: "Аватар: Природата на водата"

Номинирани за най-добра музика:

  • "Вавилон"
  • "Баншите от Инишерин"
  • "На Западния фронт нищо ново"
  • "Семейство Фейбълман"
  • Everything Everywhere All at Once/ "Всичко, навсякъде, наведнъж"

Победител: "На Западния фронт нищо ново"

Номинирани за най-добър звук:

  • "На Западния фронт нищо ново"
  • "Аватар: Природата на водата"
  • "Батман"
  • "Елвис"
  • "Топ Гън: Маверик"

Победител: "Топ Гън: Маверик"

Номинирани за най-добър дизайн на продукцията:

  • "Вавилон"
  • "Елвис"
  • "Аватар: Природата на водата"
  • "На Западния фронт нищо ново"
  • "Семейство Фейбълман"

Победител: "На Западния фронт нищо ново"

Номинирани за най-добър документален филм:

  • "Навални"
  • All That Breathes
  • All the Beauty and the Bloodshed
  • Fire of Love
  • A House Made of Splinters

Победител: "Навални"

Номинирани за най-добър късометражен филм:

  • The Red Suitcase
  • An Irish Goodbye
  • The Pupils
  • Ivalu
  • Night Ride

Победител: An Irish Goodbye

Номинирани за най-добър късометражен документален филм:

  • The Elephant Whisperers
  • Haulout
  • How Do You Measure a Year
  • The Martha Mitchell Effect
  • Stranger at the Gate

Победител: The Elephant Whisperers

Номинирани за най-добър късометражен анимационен филм:
  • The Boy, the Mole, the Fox and the Horse
  • Ice Merchants
  • My Year of Dicks
  • An Ostrich Told Me the World Is Fake and I Think I Believe It
  • The Flying Sailor

Победител: The Boy, the Mole, the Fox and the Horse

Номинирани за най-добра оригинална песен:

  • Applause, Tell it Like a Woman
  • Hold My Hand, "Топ Гън: Маверик"
  • Lift Me Up, "Черната пантера: Уаканда завинаги"
  • Naatu Naatu, RRR
  • This Is A Life, Everything Everywhere All at Once/ "Всичко, навсякъде, наведнъж"

Победител: Naatu Naatu, RRR

Източник: Webcafe.bg 
Тагнато в: "Оскар"

Последни новини

Най - популярни

Общо гласували: 9

Анкета

ТРЯБВА ЛИ ДА ИМА ИЗБОРИ 2 В 1 ПРЕЗ ЮНИ?
Да
8 гласували / 88.89%
Не
1 гласували / 11.11%
Не ме интересува
0 гласували / 0%