Футболния сезон 2018/19 завърши, клубните отбори излязоха в заслужена почивка, а на феновете предстоят близо два месеца скука. Вместо да запълват времето със спекулации за трансфери и скандали, като светъл лъч идва Купата на африканските нации. Започна един от най-колоритните турнири в света. В последно време някои от играчите от този континент се доказаха като едни от най-добрите в света. Всичко това, смесено с невероятната екзотика на африканските футболни фенове, обещава да станем свидетели на едно изключително шоу, както на терена, така и по трибуните. В откриващия мач домакините Египет срещна отбора на Зимбабве и очаквано надделяха с минималното 1:0. "Фараоните" бяха водени от своята голяма звезда Мохамед Салах.
През юни 1956 г. по време на третия конгрес на ФИФА в Лисабон е основана Африканската футболна конфедерация. Веднага се зараждат планове за организиране на континентално футболно първенство. Това става през февруари 1957 г., когато в Хартум се провежда първото издание на Купата на африканските нации. Първоначалната идея е да участват четирите страни основателки на КАФ – Египет, Етиопия, Република Южна Африка и Судан, но южноафриканците отказват да изпратят отбор, състоящ се и от бели, и от цветнокожи играчи. Това довежда до дисквалификацията на отбора от турнира и изключването му от КАФ. До завръщането си в конфедерацията през 1992 г. Република Южна Африка не участва в никакви международни първенства на африканския континент. По този начин първият турнир минава с участието на три отбора и включва изиграването само на два мача, а Етиопия, която трябва да е съперник на Република Южна Африка в полуфиналната среща, се класира директно на финала. Египет става първият шампион на Африка, след като побеждава Судан на полуфинала и Етиопия във финалния мач. Първенството през 2000 г. е първото, което минава под съвместното домакинство на две държави - Гана и Нигерия. То е спечелено от отбора на Камерун, който успява да повтори успеха си на следващото издание на надпреварата. В първенствата през 2004 и 2006 г. шампиони стават домакинстващите отбори. В първия случай това е Тунис, който не е триумфирал в турнира дотогава, а във втория – Египет, за който това е рекордна пета титла. “Фараоните“ печелят и следващите два турнира – през 2008 и 2010 г. и по този начин стават първият отбор, който става футболен шампион на Африка три последователни пъти. През 2010 г. камерунецът Самюел Ето'о поставя рекорд за най-много отбелязани голове в историята на Купата на африканските нации с общо 18 попадения.
За първи път турнирът се провежда не през януари и февруари, а в паузата между футболните сезони. Този график е удобен за европейските отбори, които избягват раздялата за месец с някой свой основен играч. Сега обаче по-високите температури могат да изтощят и без това изморените след дългия сезон футболисти. В 32-ото издание участие ще вземат и повече отбори от обичайните 16. Те вече са 24, като е копиран моделът на Евро 2018 и женското световно първенство. До осминафиналите ще стигнат два тима във всяка една от шестте групи, както и четирите трети с най-добри показатели. Мачове от турнира ще има в 4 града и на 6 стадиона. Столицата Кайро разполага с 3 съоръжения, отговарящи на изискванията - „Международен стадион“, „Ал Салам Сейдиъм“ и „Стадион 30 юни“. Освен в капитола на Египет – Кайро, двубои от Купата на африканските нации ще се играят още в Суец, Александрия и Исмаилия. Финалът на 19 юли ще се проведе на „Международния стадион“.