Няколко хиляди души тази нощ отново излязоха по улиците на Грузия с искането за оставката на вътрешния министър. Те пожелаха и да бъдат освободени задържаните протестиращи при размириците в предишните дни.
Искрата на напрежението бе разпалена от председателя на Междупарламентарната асамблея на православието и депутат от руския парламент Сергей Гаврилов, който говори на руски от банката на председателя на грузинския парламент. Тогава протестиращи се опитаха да щурмуват сградата на парламента и много от тях бяха арестувани.
Руският политик обясни, че грузинската страна го е поставила на това място "според протокола при подобни събития". Случилото се обаче предизвика недоволството на опозицията в страната, която организира мащабен протест. Участниците в протеста поискаха оставката на председателя Ираклий Кобахидзе и на вътрешния министър Георги Гахария.
На фона на антируските протести президентът Владимир Путин забрани на авиокомпаниите да транспортират руснаци до Грузия от 8 юли. Освен това той въведе забрана полетите на грузински авиолинии на територията на Русия.
На сайта на транспортното ведомство се казва, че причината за спирането на полетите е необходимостта да се обезпечи достатъчно ниво на авиобезопасност и наличието на просрочени задължения за аеронавигационна дейност пред ФГУП „Госкорпорация по ОрВД“. "Спирането на полетите ще продължи до предоставянето на руската страна на програмите за авиационна сигурност на Georgian Airways и MyWay Airlines, техния одит и одобрение от руската страна, както и докато грузинската страна изплати изцяло дълга за аеронавигационното обслужване", се казва в съобщението.
Путин нареди още правителството да осигури връщането на руснаците, временно пребиваващи на територията на Грузия.
В същото време обаче руснаци, живеещи в Грузия заявиха, че не желаят да бъдат евакуирани. „Не искам да си тръгвам и не ми трябва никаква "евакуация", защото в Грузия нищо не ме заплашва".
"Никога не съм се сблъсквала с русофобия, насочена лично към мен. Лозунгите са претенции към политиката на Русия, а не към народа ѝ. Случващото се в Тбилиси прилича на някакъв абсурден сън, който вече сме виждали." Така те коментират протестите около себе си и видимо не се чувстват заплашени.