СК: Г-жо Митова, на 13 октомври миналата година, в парламента, направихте доста сериозни разкрития, свързани с министъра на енергетиката Румен Радев. Имаше ли някакви последствия от това или всичко пак се замете под килима?
ПМ: Аз не мисля, че някой обръща изобщо внимание на това. Аз ще продължавам да говоря, но не мисля, че някой се интересува от конфликта на интереси. Плюс това в момента ние имаме министър на енергетиката, който се крепи от голямото мнозинство в Народното събрание. Така че каквото и да направим ние с 11-те ни човека, то просто се замита. Медиите също оказват сериозно влияние. Да сте забелязали някъде другаде да ме поканят да говоря за тази тема, освен в ПИК, Евроком, които отразявате декларациите на ИТН и в още една-две телевизии. Националният ефир мълчи!
СК: В какво се състои според Вас основното прегрешение на министър Румен Радев, който упорито се крие от медиите и аз вече го наричам “министърът-фантом”?
ПМ: Той създава един проект, който, в качеството си на заместник-председател на Асоциацията на индустриалния капитал, започва да пласира през различни институции. Като първоначално започна да се говори за този проект през Министерството на иновациите и растежа, докато министър на това ведомство беше Даниел Лорер. След това той също така е и председател на „Загора Холдинг“, които са основен партньор по т.нар. проект „Би лайън“. В момента дори виждаме в последния списък от фирмите, които са кандидатствали за финансиране по ПВУ, които аз извадих, как „Загора Холдинг“ получава финансиране и Асоциацията на индустриалния капитал, както и всички свързани фирми, по този проект.
Този проект е представян в ЕК, представян е навсякъде като най-голямата водородна долина на Балканския полуостров и като една от най-големите в Европа. Аз смятам, че този проект изобщо няма да се реализира, става въпрос само за усвояването на едни средства, защото водородът не е доказан като нещо добро за производството на електроенергия, ако нямаш базовите мощности, с които да можеш да балансираш системата. А ние се отказваме от базовите си мощности по Директива 944, затваряме централите и правим изцяло водородни долини. Доколкото разбираме се говори и за износ на огромни количества водород. За тези големи количества водород, които трябва да се произведат, а именно 380 000 тона годишно, от които 180 000 тона да бъдат за износ – трябва да се направи много голяма инвестиция в соларни панели. Тези соларни панели ще трябва да бъдат на първия етап на проекта, който е до 2028 година - 5,5 гигавата, а 10 гигавата до 2033 година. Т.е., след като говорим за водородна долина, която да заеме целите територии на Маришкия комплекс до 2033 година, как през това време говорим за затваряне на Мариците не преди 2038 г. То просто човек трябва малко да мисли, когато чете и аз не мога да разбера защо миньорите в момента не протестират.
СК: Опитвали ли сте се да разговаряте с министър Румен Радев по тези въпроси?
ПМ: Аз разговарям с него чрез парламентарната комуникация, която водим. Задавала съм въпроси. Последния път по време на вота на недоверие на тема енергетика го попитах дали ще има публично финансиране на този проект. Той ме увери, че няма да има такова. В момента виждаме фирмите, които кандидатстват по ПВУ. Също така и община Стара Загора участва с водороден транспорт. Ние още нямаме водородна долина – те водороден транспорт, като между другото тези автобуси ще трябва да зареждат от мините с водород, което е пълен абсурд.
СК: Водородният транспорт какво - вреден е за бъдещето на този град ли или напротив?! Защо свързвате водородния транспорт с проекта “Би лайън“ на министър Румен Радев?
ПМ: Защото това е една обща инвестиция и затова се нарича водородна долина, защото тя включва много неща – соларни панели, транспорт, завод за производство на водород, включва тръби, защото ние нямаме такива тръби, които могат да транспортират водород. Водородът е специфичен тип газ и нашите тръби могат да функционират като пренасят най-много 10% водород, защото той много летлив и се промъква през всеки един процеп на тръбата.