Прокурорската колегия към ВСС трябва да разгледа оставките в Софийската районна прокуратура. Вчера четиримата заместник районни прокурори подадоха оставка. В мотивите си - те се разграничават от действията на ръководителя на Районната прокуратура Невена Зартова. Тя също подаде оставка малко след това.
Гръцкият бизнесмен Йоаким Каламарис каза в "Денят започва", че според него Зартова е един от магистратите, които са упражнявали натиск върху него. Освен това, той каза още, че рекетът срещу него е продължил до съвсем скоро.
"След като ни повдигнаха обвинения, хората на лицето Зартова и на Велимир Атанасов и фактически, за да могат да ни помогнат и да се оправят нещата, ние трябваше да платим някакви суми. Тези хора, когато се оттеглиха от тези случайни срещи, имаше разбира се заплахи за нас и за нашите семейства, че ако не се поддадем, те трябва да ни оправят", разказа Йоаким Каламарис.
Натискът се е изразявал в изнудване, каза още той и обясни:
"Идват на масата, казват - ще дадете тази сума, може да ви оправим, вие сте в много лошо състояние, може да станете още по-зле. Тези хора са много силни. Например, този прокурор, който повдигна обвинение на нас - Борислав Георгиев - този с една ехидна усмивка, казаха, че той е зависим от комар, голям комарджия и биха могли лихварите, които му дават пари, той да ни помогне фактически индиректно и те имаха тази сила да го направят. Дали той е комарджия или не, това нека да го разследват властите, а не главният секретар Коцев да казва, че разследват. До кога ще разследват при положение, че имат масиви и веднага може да имат резултати."