ШЕСТВИЕ С ИКОНАТА НА БОГОРОДИЦА ТРЪГНА ОТ БАЧКОВСКИЯ МАНАСТИР

Автор: 5 GmediA 09:33, 6 май 2024
Източник: БГНЕС архив

На втория ден от Великден по традиция вярващи от цялата страна се включват в литийното шествие на Бачковския манастир. Поклонници изнасят чудотворната икона на Света Богородица и я съпровождат до местността Клувията. Според легендата в тази местност иконата е била скрита от турските набези.

Чудотворната икона е дарена на Бачковската света обител от грузински пътешественици в началото на 14-и век. Манастирът обаче е бил опожаряван шест пъти по време на робството, а иконата е била укрита. Тя е била открита от две овчарчета през 1604 година, но на втория ден на Великден, по необясним начин напуснала манастира и била намерена отново в "Клувията".  За да се спре това „бягство“ се прави литийното шествие. Следобед по обратния път иконата ще бъде върната в манастира.

През последните години литийното шествие се прави с копие на иконата, за да се съхрани оригиналът, който беше реставриран.

Последни новини

Най - популярни

Общо гласували: 179

Анкета

ЩЕ ИМА ЛИ РЕДОВНО ПРАВИТЕЛСТВО СЛЕД ПОСЛЕДНИТЕ ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ?
Не
112 гласували / 62.57%
Надявам се, че ще има.
56 гласували / 31.28%
Да
10 гласували / 5.59%