Сигналите, които са получени за изборни нарушения са 89, а 128 са специализираните полицейски операции
Разчитам изключително много на опита на колегите, така че да гарантираме честни и прозрачни избори, каза служебният министър на вътрешните работи Атанас Илков.
Илков участва на срещата при президента Радев с представители на институциите, отговорни за подготовката на предстоящите избори. В срещата участват още министърът на иновациите и растежа Росен Карадимов, и.ф. главен прокурор Борислав Сарафов, представители на ЦИК и на ДАНС.
"Вчера постъпи сигнал в МВР по съответния ред за част от тези лица, които се появиха в интернет пространството. Колегите незабавно започнаха проверката. Колегите работят активно по всичко онова, което се съдържа в този сигнал“, съобщи Илков.
По думите на вътрешния министър МВР работи много по-активно и на по-високи обороти спрямо положените усилия на предходните избори.
Илков обяви, че сигналите, които са получени към 9 ч. в днешния ден за изборни нарушения, са 89, 336 са предупредителните протоколи, 128 са специализираните полицейски операции.
Вътрешният министър отбеляза доброто взаимодействие с всички ангажирани в процеса институции.
Председателят на Държавна агенция "Национална сигурност" (ДАНС) Георги Георгиев подчерта, че ДАНС работи в постоянен 24-часов режим и припомни, че беше създадено Националното междуведомствено звено, както и че е създаден оперативен щаб. "Изготвен е план на ДАНС за недопускане извършването на престъпления срещу политическите права на граждани", каза още той.
Изпълняващият функциите главен прокурор Борислав Сарафов сподели, че е дълбоко убеден, че от МВР не са изненадани от много от имената в списъците, които бяха публикувани в интернет пространството. Той увери, че тези имена действително ще бъдат обект на проверка, но и подчерта, че всички действия трябва да бъдат в съответствие с принципите на правовата държава.
"Ще работим по тези сигнали, но не можем да изкараме никого виновен преди да са изкарани доказателства срещу него. Добре е, че има списъци, но не трябва да се преекспонира значението, защото в днешно време всяко нещо се използва в рамките на предизборната кампания", каза още Сарафов.
Нейкова обяви, че има готовност в петък, 11 октомври, да се проведе т.нар. доверено изглаждане на изпълнимия код от изходния код за изборите на 27 октомври в защитена среда, която и както преди изпълнява МЕУ.
"ЦИК взе решение, с което указа на всички областни управители, кметове на общини, Печатницата на БНБ до 30 септември да бъдат унищожени всички количества неизползвана хартия", каза тя и уточни, че са унищожени неизползвани ролки специализирана хартия, които са били за предходни избори.
Нейкова увери, че на предстоящите частични и местни избори на 20 октомври и на предсрочните парламентарни избори на 27 октомври няма да се използва хартия, която е била произведена и ползвана за предходни избори. "Няма да се допусне разпространяване на ролки, които някъде са оставени в резерв. Това няма как да бъде допуснато, тъй като ЦИК е одобрила съвсем друг вид допълнителна защита, която не е използвана досега и дори визуално се забелязва разликата в роклите за изборите на 20 и на 27 октомври", обясни тя.
Председателят на ЦИК допълни, че в комисията са постъпили 2 сигнала за изборни нарушения и те са препратени към МВР.
"Съхранението на машините за гласуване също е въпрос, който към момента има решение, но според ЦИК това не е трайното решение, което трябва да бъде намерено. Машините се съхраняват в същия склад, в който се съхраняват от няколко години, тъй като към момента не е намерен държавен имот", каза още Нейкова и допълни, че предстои преместване на машините след изборите в друго помещение на територията на същия склад.
Служебният министър на иновациите и растежа Росен Карадимов каза от своя страна, че всяка сряда се провежда редовно заседание на министрите с пряко отношение към изборния процес.
Президентът попита как държавните институции осъществяват контрол над частните фирми, които са свързани с изборния процес.
Вътрешният министър отговори, че допускат до склада се извършва от лица, които имат изрична писмено разрешение от ЦИК. "Няма възможност лице случайно да попадне там и да извършва злонамерени действия", категоричен е той и допълни, че няма възможност машина за електронно гласуване да остане без надзор по време на съхранението или транспортирането.
Илков съобщи, че е забраненo изборни книжа и машини да се превозват в автомобили на МВР.
"Лицата, които се допускат в склада, освен с решението на ЦИК, се изпращат за проверка от органите да МВР и ДАНС дали нямат някакви криминални прояви и само лица, за които сме получили положителен отговор, биват допускани в склада", допълни Нейкова.
По думите й към настоящия момент машините са в процес на проверка и профилактика. "За изборния ден ще се използват напълно изрядни работещи машини", увери председателят на ЦИК.
Вицепрезидентът Илияна Йотова отбеляза от своя страна, че "има една тенденция, особено в последните дни, да се компрометира или поне да се откажат хората от машинното гласуване". Служебният министър на електронното управление Валентин Мундров подчерта, че тяхната цел е връщането на доверието на гражданите в машинното гласуване.
"Всеки един гражданин, наблюдавайки как се извършва изграждането, може да бъде убеден, че машинното гласуване е по-правилното", каза още той.
Йотова отправи въпроси и към вътрешния министър Илков. Според нея остават във въздуха два въпроса – кой в крайна сметка покрива дълговете на хората, тъй като МВР трябва да има информация кой минава и плаща, както и поиска да знае дали МВР има информация за кои партии се купуват тези гласове.
"По отношение на бързите кредити и заложните къщи, този въпрос присъства при всяка среща с журналистите. Има такава практика. Всички тези места са във фокуса на МВР и са предмет на тези полицейски проверки и операции, които се провеждат на територията на цялата страна. Тук ние полагаме изключително много усилия и премахваме предпоставките това да се случи", заяви Илков и уточни, че някои от собствениците на тези обекти са с криминални прояви, други са с чисто съдебно минало.
По отношение на политическите субекти, той обясни, че не бива да изнася тази информация, защото няма право. "Зад всеки един елемент стои лице. Политическите партии няма как да ги обявя публично, защото нямам това право и законът не ми го позволява", каза още вътрешният министър.
В заключение държавният глава констатира: "Всички знаем, че сме изправени пред един дълбок обществен проблем и това е политическата криза. Докато не се повиши избирателната активност, няма да имаме легитимно избран парламент. Вашата дейност е от изключителна важност. Нищо не отблъсква повече избирателите от урните, когато действия за купен вот се случват пред тях и нищо не отблъсква повече избирателите от урните, когато представители на този купен и контролиран вот се разпореждат с тяхната съдба."
Купуването на гласове и корпоративен вот са тежките заболявания на нашия политически процес, добави Радев и изрази надежда да бъдат впрегнати достатъчно усилия за максималното им ограничаване. "Доколкото са били ефективни вашите действия, ще проличи в деня на изборите", каза още президентът. /БГНЕС