Британски учени от Университета в Съсекс са открили, че популярен в света изкуствен подсладител е опасен компонент за човешкото здраве.
Става дума за аспартама, по-известен като E 951. Експертите заключиха, че Европейската организация за безопасност на храните не е взела предвид резултатите от проучвания, които говорят за опасностите от тази добавка.
Оказа се, че EFSA не е взела предвид 73 научни произведения, които показват вредата от аспартама.
За вредата от опасния подсладител се говори още от 1974 година. Учените отбелязват, че използването на аспартам води до риск от увреждане на мозъка, развитие на рак на черния дроб и белия дроб. В същото време аспартамът е част от огромно количество продукти, по-специално се съдържа в кисело мляко, сладкиши и безалкохолни напитки, дъвки и др.