ГДБОП ПРЕСЕЧЕ КАНАЛ ЗА ТРАНСПОРТИРАНЕ НА НЕЛЕГАЛНИ МИГРАНТИ ПРЕЗ БЪЛГАРИЯ ЗА ЗАПАДНА ЕВРОПА

Автор: 5 GmediA 17:30, 5 декември 2024
Източник: МВР

ГДБОП неутрализира дейността на организирана престъпна група, занимавала се с транспортиране на групи нелегални мигранти от Азия и Северна Африка през територията на България към страни от Западна Европа. Специализираната полицейска операция е проведена под надзора на Софийската градска прокуратура.
Първоначално в хода на акцията, реализирана на 3 декември в столицата, са арестувани трима сирийски граждани, а впоследствие са идентифицирани още двама членове на групата. При извършените оперативни и процесуални действия от адреси в София са иззети телефони, СИМ карти, документи за автомобили и записки за организирани и платени групи. В качеството на свидетели са разпитани български и чужди граждани. С прокурорско постановление петимата сирийци са задържани за срок до 72 часа.
Според събраните до момента данни престъпната група се е занимавала с незаконна дейност, свързана с намирането и използването на товарни и лекотоварни коли, които да транспортират групите нелегални чужденци от Бургас до София. Мигрантите са били посрещани в района на морския ни град, след което настанявани в столицата в предварително подготвени квартири, наемани от подставени лица или такава с неверни лични данни.
Установено е, че мигрантите са плащали между 3500 и 5000 евро за превеждането им през сухопътната граница на страната, транспортирането им във вътрешността и настаняването. Групата е съдействала срещу заплащане и за последващо извеждане в посока Западна Европа.

Последни новини

Най - популярни

Общо гласували: 62

Анкета

ТРЯБВА ЛИ ДА БЪДЕ ВЪВЕДЕН ТАВАН НА ЦЕНИТЕ НА ОСНОВНИ ХРАНИТЕЛНИ ПРОДУКТИ У НАС?
Да
37 гласували / 59.68%
Не
24 гласували / 38.71%
Не мога да преценя
1 гласували / 1.61%