Приключи срещата между високопоставени представители на САЩ и Русия. Разговорите се проведоха в Саудитска Арабия, а целта им беше подобряването на двустранните отношения и договарянето на край на войната в Украйна. Делегациите водеха първите дипломати на двете страни - Марко Рубио и Сергей Лавров.
Пред журналисти шефът на Руския фонд за преки инвестиции (РПФИ) Кирил Дмитриев, който също участва в срещата, изрази увереност, че напредък по икономическите въпроси е възможен в близките два-три месеца.
Русия е обект на тежки западни санкции заради инвазията си в Украйна, припомня Франс прес. „Не можем да разкрием всички подробности. Всичко, което мога да кажа е, че много важна част от преговорите е свързана с икономиката. Разбира се, че има и политически въпроси. Аз не се занимавам с политическите въпроси, а с инвестиционно-икономическите. Имаме редица предложения, които нашите колеги разглеждат. Смятам, че по тази линия е възможно да има напредък не в далечно бъдеще, а в близките два-три месеца“, каза Дмитириев.
"Добрите руско-американски отношения са много важни за целия свят. Само съвместно Русия и САЩ могат да се справят с много световни проблеми, да разрешават глобални конфликти и да предлагат решения", каза пред АП Дмитриев, който заяви, че той и екипът му ще се съсредоточат върху икономическите въпроси по време на разговорите.
Днес Москва отправи ново искане: НАТО официално да се откаже от обещанието за членство, дадено на Украйна през 2008 г.
Часове след началото на срещата в Рияд говорителката на руското външно министерство Мария Захарова каза пред репортери в Москва, че "не е достатъчно" НАТО да не приеме Украйна за член. По думите ѝ Алиансът трябва да отиде по-далеч, като се отрече от обещанието, дадено на срещата на върха в Букурещ през 2008 г., че Киев ще се присъедини на бъдеща, неуточнена дата. "В противен случай този проблем ще продължи да трови атмосферата на европейския континент“, допълни Захарова.
Все още няма коментар по темата от страна на членовете на НАТО или САЩ.
Разговорите в Рияд са и поредна стъпка в радикалната промяна на политиката на САЩ по отношение на Русия. Киев и основните му поддръжници от Европейския съюз се опасяват, че не са включени в преговорите - поне на този етап, а Москва и Вашингтон може да постигнат сделка, която да не е благоприятна за Украйна и 27-те.
Разговорите бележат значително разширяване на американско-руските контакти близо три години след началото на войната в Украйна, в резултат на която двустранните отношения се влошиха до най-ниското си равнище от десетилетия, посочва АП.
Украинският президент Володимир Зеленски заяви, че Киев не е бил поканен на дискусиите в Рияд. И добави, че Киев „не знае нищо“ за разговорите в Рияд и „не може да признае никакви решения или никакви споразумения за нас без нас“.
В социалните мрежи държавният глава написа, че всяко мирно споразумение ще трябва да включва „солидни и надеждни“ гаранции за сигурност, за което призоваха Франция и Великобритания, но не всички европейски сили го подкрепят.
Продължилите четири часа и половина преговори в Саудитска Арабия преминаха успешно, съобщи руският съветник по външната политика Юрий Ушаков, цитиран от "Ройтерс".
Той поясни, че тема на дискусия са били условия за бъдеща среща между американския президент Доналд Тръмп и руския му колега Владимир Путин, но е малко вероятно такава да се състои следващата седмица, предаде БТА.
Съветникът уточни, че е имало съгласие преговорите за спиране на войната в Украйна да бъдат водени чрез посредници, но допълни, че Путин ще реши кога да започнат контактите със САЩ по въпросите за Украйна.
Източник: БТА, БГНЕС