След продължили повече от 11 часа дебати и над три часа гласуване, депутатите приеха окончателно закона за държавния бюджет.
В него са заложени рекордни приходи от над 91 млрд. лева и рекордни разходи - близо 97 млрд. лева. Бюджетът беше подкрепен от 145 народни представители.
План-сметката на държавата се очаква да завърши с дефицит от 6,4 млрд. лева или 3% от БВП. Тази година бюджетът беше приет по нова процедура, в сряда вечерта бяха изчетени всички предложения, а в четвъртък се дискутираше всяко едно от тях в разбъркан ред.
Бюджетът беше защитен в зала от финансовия министър Теменужка Петкова в присъствието на почти целия Министерски съвет.
"Ръстът на разходите само за здравни и осигурителни плащания за 2025 година спрямо 2024 година е 5,5 млрд. лева. Само по този показател. Ние сме едва от два месеца в това управление, няма как ние да сме генерирали тези разходи от 18 млрд. лв. Пак казвам, дайте да си признаем и да кажем - това е ефектът от последните четири години", каза Петкова.
Повечето от предложенията между двете четения, с много малки изключения, бяха отхвърлени още по време на бюджетната комисия. Гласуването в зала само потвърди това.
Бранимир Балачев, ГЕРБ-СДС: Ние трябва да дадем заслуженото на нашия екип от ГЕРБ, в лицето на госпожа Петкова, на господин Ананиев, както и на Влади Горанов, които успяха да ни представят този бюджет, който разглеждаме вече на второ четене. Бюджетът е такъв, какъвто е възможен, не е най-добрият, но е такъв.
С това се съгласиха и от "Има такъв народ", но направиха и свое предложение, което на думи беше подкрепено от "Възраждане".
Тошко Йорданов, ИТН: Исканията на КНСБ, колкото и да са справедливи, всички знаем, че не могат да бъдат изпълнени в цялост. Причината за това е изгребаният бюджет през последните три години. След бюджетите на Асен Василев в страната няма пари. И бюджетът е такъв, че никой не е доволен от него. Предложението е за намаляване с 2 млн. лв. на бюджета на Конституционния съд за сметка на ръст на възнагражденията в училищното и детското здравеопазване.
Петър Петров, "Възраждане": С едно нещо не съм съгласен - защо само с разходите от Конституционния съд? Имаме едни 16 милиона разходи за Инспектората на ВСС, защо не вземем и оттам поне два милиона?
От "ДПС-Ново начало" обаче обърнаха внимание, че прехвърлянето на пари от едно перо в друго не е редакционна поправка.
Йордан Цонев, ДПС-НН: Ако пуснем - не е някакъв обикновен закон, където може да направим (става тупурдия в залата). Мога да го чакам Цончо цяла вечер. Не отваряйте тази кутия, защото ще започнат всякакви предложения. Аз мога да ви направя във всяко перо по две-три предложения. Не е редно, умолявам ви.
Очаквано бюджетът получи сериозни критики от ПП-ДБ. Оттам отново внесоха своите предложения за намаляване на дълга и по-голямо финансиране за София.
Асен Василев, ПП-ДБ: На първо четене ясно изразихме нашето мнение за този бюджет, а именно - че той вдига разходите повече от два пъти. Което е по-притеснително - за една година е заложен да се изтегли и да се увеличи нетно дългът на държавата повече от последните три години.
Заради променената процедура на практика по време на дебатите всеки един депутат представяше своите предложения, без да се спазва каквато и да е последователност в тях. Темите варираха от здравеопазване до енергетика и от увеличение на заплатите до изграждане пътища.
Мартин Димитров, ПП-ДБ: Ние от ПП-ДБ сме добронамерени колеги и ще подкрепим всяка идея за влизане в еврозоната по категоричен начин, но антиреформаторски идеи и такова разточителство по отношение на разходите, никой от нас не може да подкрепи.
От най-скоро присъединената партия в Народното събрание, "Величие", изразиха съжаление, че не са могли да участват в подготовката на бюджета и казаха, че няма да го подкрепят.
Мария Илиева, "Величие": За нас този бюджет не е ориентиран дълготрайно към решаване на проблемите на България. Той е ориентиран към запълване на конкретни дефицити и недостиг на средства там, където са изразходвани повече. Няма мерки за контрол на изразходване на средствата, няма мерки за справяне с корупцията.
От МЕЧ също разкритикуваха бюджета, като видяха различни схеми за източване на пари в него.
Красимир Манов, МЕЧ: Госпожо министър, стига се оправдавали с министрите преди вас, че последните две бяха на Главчев. Това е вашият човек от ГЕРБ, стига тая дъвка, износи се това нещо.
В края на заседанието председателят на бюджетната комисия към парламента Делян Добрев предложи да бъдат отменени всички поправки, приети по време на днешното гласуване.
Бюджетът ще влезе в сила, след като бъде обнародван в Държавен вестник.
Източник: БНР