ПРОКУРАТУРАТА И ПРАВОСЪДНОТО МИНИСТЕРСТВО: ОБЯВЯВАМЕ ВОЙНА НА ИМОТНАТА МАФИЯ! АРБИТРАЖНИТЕ СЪДИЛИЩА СЕ ИЗПОЛЗВАТ ЗА ИЗМАМА 

Автор: 5 GmediA 15:09, 26 март 2025

Софийската районна прокуратура (СРП) разкри схема за придобиване на имоти от възрастни хора. Това обяви Светлана Димитрова, прокурор в СРП, и обясни, че се използват фалшиви решения на арбитражния съд.

Министърът на правосъдието Георги Георгиев каза, че това е имотна мафия, а измамата е брутална и в безпрецедентни мащаби:

"Обявяваме война на имотната мафия!"

По думите му трябва да се намерят всички замесени лица. Повод за разследванията е случай с 90-годишната баба Янка, която за малко да изгуби имота си. В момента тече дело за отмяна на арбитражното решение, което се гледа пред касационния съд. Оказало се е, че арбитражът, издал документа, е фантом.

Схемата е със сключване на предварителен договор, в който пише, че купувачите са предоставили стотици хиляди лева в чували. Министър Георгиев подчерта, че може да се разкрие арбитраж по-лесно от квартален магазин:

"Арбитражните съдилища се използват за измама. Като зад арбитражите-копърки седи имотната мафия. Затова трябва да се направят законодателни промени", поясни той.

Прокурор Борислав Георгиев обясни, че са правени фалшиви договори, като казусите се решават с арбитражни решения. От там частен съдебен изпълнител слага възбрана на имота на пострадалото лице. Става дума за самотни възрастни хора, които не могат да защитават правата си.

Вече е повдигнато обвинение за фалшиви документи на лицето - управител на дружеството, известен като Жоро Мазния. Той е задържан под стража, а утре ще се гледа мярката му.

Директорът на СДВР Любомир Николов добави, че са събрани данни за лица, действащи в съучастие, които набират хора с имоти, но без близки. Освен Мазния, вчера са задържани още 7 души. Извършени са много претърсвания и изземвания. Обединени са няколко сходни случая.

Източник: БНТ

Тагнато в: имотна мафия

Последни новини

Най - популярни

Общо гласували: 6

Анкета

ТРЯБВА ЛИ ДА ИМА ЗАДЪЛЖИТЕЛЕН ЧАС ПО РЕЛИГИЯ В УЧИЛИЩАТА?
Да
5 гласували / 83.33%
Не
1 гласували / 16.67%
Не ме интересува
0 гласували / 0%