РУМЕН РАДЕВ: АКТИВНАТА КУЛТУРНА ПОЛИТИКА Е КЛЮЧ КЪМ СЪХРАНЕНИЕТО НА НАЦИОНАЛНАТА ПАМЕТ И ПРИОБЩАВАНЕТО НА БЪЛГАРСКИТЕ ОБЩНОСТИ ЗАД ГРАНИЦА

Автор: 5 GmediA 09:36, 15 април 2025
Източник: Пресслужба на президента

Активната културна политика е ключ към съхранението на националната ни памет и приобщаването на българските общности зад граница. Това заяви президентът Румен Радев при посещението си в Центъра за славяно-византийски проучвания „Проф. Иван Дуйчев“ към Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Научният институт е основан през 1986 г. и съхранява най-богатата колекция от гръцки ръкописи в България, над 70 славянски и 200 ориенталски, дву- и триезични ръкописи, които са били създадени в периода IX-XIX  век. В срещата участваха директорът на центъра проф. Вася Велинова, създателят на центъра и негов дългогодишен директор проф. Аксиния Джурова и ректорът на СУ „Св. Климент Охридски“ проф. Георги Вълчев.

По време на посещението си държавният глава бе запознат с научно-изследователската дейност на центъра, както и в областта на реставрацията и консервацията на средновековните ръкописи. Президентът Радев открои значимия принос на българските историци за опазването на богатото културно-историческо наследство на България, на писмените свидетелства, които разказват за нея, както и на паметта за просветената българска държавност през Средните векове.

Румен Радев подчерта също така, че във времена на изпитания и на опити за манипулиране на историческата истина, последователните усилия на българските учени са още по-необходими, но те следва да получават и адекватна държавна подкрепа. Държавният глава приветства усилията на работещите в центъра да предоставят възможности за развитие на млади български учени и студенти, като подчерта примера на патрона на научния институт проф. Иван Дуйчев, който още приживе получава широко международно признание за богатата си научна дейност.  

Тагнато в: Румен Радев

Последни новини

Най - популярни

Общо гласували: 6

Анкета

ТРЯБВА ЛИ ДА ИМА ЗАДЪЛЖИТЕЛЕН ЧАС ПО РЕЛИГИЯ В УЧИЛИЩАТА?
Да
5 гласували / 83.33%
Не
1 гласували / 16.67%
Не ме интересува
0 гласували / 0%