В учeбницитe пo иcтoрия кoмуниcтичecкият рeжим щe бъдe oбявeн зa прecтъпeн.
В началото на лятото учебниците на пет издателства бяха върнати за преработване, след като се разбра, че в някои от тях периодът от 1944 до 1989 г. в българската история е представен без отношение към мрачните страни на комунистическия режим. Учебниците са допълнени и са одобрени от просветния министър Красимир Вълчев.
В учeбницитe щe бъдaт включeни пacaжи oт Зaкoнa, кoйтo oбявявa кoмунизмa зa прecтъпeн рeжим, кaктo и oт дeклaрaциятa нa Пaрлaмeнтa oт 2012-тa, кoятo ocъждa Възрoдитeлния прoцec.
Министерството на образованието и науката предостави на "Дневник" справка с промените в учебниците, направени от различните издателства след обществената реакция. Изданието я публикува едно към едно:
1. Допълнен е броят на жертвите в стихийния терор в първите дни след преврата.
2. Добавена е повече информация за почти пълната липса на условия за политическа дейност на опозиционните партии в първите години след 9 септември 1944 г.
3. Във всички учебници ясно е изведена ролята на продължителната съпротива срещу режима, известна като горянство.
4. Добавена е същностната характеристика на икономиката през периода на тоталитарния режим – изграждана по съветски модел, което е прави ниско ефективна, неконкурентоспособна и изцяло зависима от съветските суровини.
5. Добавена е информация за дълговите кризи, в които изпада Народна република България, както и за продаването на златния резерв на страната.
6. Добавена е повече информация за репресивната политика на БКП спрямо мюсюлманското население в страната.
7. Подчертано е възприемането на Народна република България като най-верен съветски сателит от другите държави.
8. Уточнено е, че въпреки взетите мерки от страна на държавата проблемът с раждаемостта се задълбочава.
9. Обръща се внимание на ролята, която изиграва СССР при отстраняването на Тодор Живков от власт.
10. Във всички учебници по история и цивилизации за десети клас са добавени текстове от Закона за обявяване на комунистическия режим в България за престъпен (от 2000 г.) и Декларацията на 41-ото Народно събрание, осъждаща опита за насилствена асимилация на българските мюсюлмани (от 2012 г.).
11. Допълнена е информация за репресивната политика на тоталитарния режим, господстващ в България.