Еврото дава предвидимост!
Това заяви пред БНР Пламен Димитров, управител на международна компания за управление на търговски кредитен риск, като подчерта:
"Това, което бизнесът обича най-много, е предвидимост, а еврото ни дава точно това - предвидимост".
Според него държавата трябва да предприеме акция за информиране на гражданите за това какво ще се случи с парите им при преминаването от левове в евро:
"В момента обществото е атакувано от хора, които разпространяват фалшиви страхове, в които нито числата, нито фактите, които са се случили в другите държави, са се сбъднали. Хърватия, която толкова пъти се цитира като лош пример, числата показват, че след приемането на еврото стандартът на живот се е покачил с малко над 10%. Не можем да кажем, че там инфлацията беше повлияна от еврото. Ние направихме допълнителни изчисления и да, там наистина имаше инфлация, след като се прие еврото, но частта, която беше свързано с приемането на еврото, беше от порядъка на 0,1%, останалата част беше съвпадение с повишен туризъм, който вдигна много цените в Хърватия, и още няколко фактора, които са съвсем различни от приемането на еврото. И в България не можем да очакваме повишаване на цените и намаляване на покупателната способност. Точно обратното - няма държава, в която след приемането на еврото да е спаднала покупателната способност".
Българският Закон за приемане на еврото е написан много добре и не би трябвало да има проблем с покупателната способност на гражданите.
По думите на Димитров първото, което ще отпадне за бизнеса, е превалутирането, а разходите за това не са никак малки:
"Това са много милиони годишно, които се губят от българския бизнес. Другото нещо, което еврото ще донесе за бизнеса, е реално повдигане на кредитния рейтинг на България. Това е изключително важно, защото това е определящо за цената, на която вземаме дълг. Когато ни се повдигне рейтингът, ще се намалят цените по нашия дълг - нещо, което всеки от нас плаща от джоба си".
Пламен Димитров обясни, че въвеждането на еврото е още едно притегателно средство за инвеститорите:
"Еврото е важна чест за това да привлечеш инвеститор, но не е единствената. Румъния е предпочитана, въпреки, че не е в еврозоната, защото е много голям пазар, но тя има и някои исторически близки връзки с Франция и други европейски държави, каквито ние нямаме. Когато приемем еврото, не означава, че всичко ще стане розово, но означава, че има още една причина да станем по-добре".
Той подчерта препоръката да не се предприема нищо по превалутиране на левовите депозити в банките, защото те автоматично и безплатно ще бъдат обърнати в евро от 1-ви януари 2026 г. по фиксирания курс.