С редица тържествени церемонии и празнични прояви днес – на 3 март, отбелязваме 141 години от Освобождението на България от османска власт.
Архиерейска Света литургия ще бъде отслужена за Националния празник на България и за църковния празник Неделя месопустна. След литургията патриарх Неофит ще отслужи и молебен за Националния празник на България, който започва в 10.00 часа.
Президентът и върховен главнокомандващ на Въоръжените сили Румен Радев ще вземе участие в тържествената програма, с която ще бъде отбелязан Националният празник на България 3 март. От 11.00 часа държавният глава ще присъства на тържествената церемония по издигането на националното знаме пред Паметника на Незнайния воин в столицата.
От 18.30 часа на пл. „Народно събрание“ в София ще се състои тържествената заря-проверка по повод Националния празник на България. Президентът Румен Радев ще приеме почетния строй на представителните части на Българската армия. В 18.40 часа държавният глава ще произнесе слово.
От 19.30 часа в зала „Концертна“ на Централния военен клуб ще се състои традиционният прием за Трети март, даван от държавния глава.
Военнослужещи от Българската армия ще участват в честванията на Националния празник и ще се включат в обществените прояви в знак на преклонение пред паметта на загиналите за Освобождението и националното обединение на България в цялата страна, съобщиха от пресцентъра на Министерство на отбраната. В тържественото отбелязване на празника, което ще се състои пред Паметника на Свободата на връх Шипка, ще участват военнослужещи от 61-ва Стрямска механизирана бригада. На ритуала ще присъства министърът на отбраната Красимир Каракачанов.
На церемонията пред Паметника на Незнайния воин в София ще присъстват началникът на отбраната генерал Андрей Боцев, представители на ръководния състав на Министерството на отбраната и висши офицери от Въоръжените сили. В ритуала ще участват представителни подразделения на Националната гвардейска част и Гвардейският представителен духов оркестър.
По време на изпълнението на химна на Република България ще бъде изпълнен артилерийски салют от 20 залпа. Те ще бъдат произведени от 122 мм артилерийска батарея от състава на Националната гвардейска част, разположена в Княжевската градина в столицата.
По повод Националния празник в 12.00 часа ще бъде извършена тържествена смяна на почетния гвардейски караул пред официалния вход на сградата на Администрацията на президента.
Тържествената проверка (заря) в чест на 141-ата годишнина от Освобождението на България ще се проведе от 18.30 часа на площад „Народно събрание“. В нея ще участват Гвардейският представителен духов оркестър, представителни блокове от състава на Националната гвардейска част, военни формирования 28 860 – Горна Малина, 42 600 – Мусачево, 22 320 – Божурище и знаменен взвод със знамената-светини – Самарско знаме, Щандарт на 1-ви конен полк, Знаме на 23-ти пехотен Шипченски полк, Знаме на 15-ти пехотен Ломски полк, Знаме на 13-ти пехотен Рилски полк, Знаме на 25-ти пехотен Драгомански полк, Знаме на 30-ти пехотен Шейновски полк и Знаме на 6-ти пехотен Търновски полк.
Командващ на тържествената проверка (заря) ще бъде бригаден генерал Валентин Кръстев – началник на щаба на Съвместното командване на силите.
Националният военноисторически музей ще отбележи Трети март с Ден на отворени врати и специален показ на експонати – символ на извоюваната свобода. По традиция в празничния ден Музеят ще работи от 10.00 часа до 17.00 часа с вход свободен за постоянната хронологична и външната експозиция, както и за временните си изложби.
По повод 3 март общинските музеи, галерии и Зоологическата градина в София ще работят с вход свободен, съобщават от Столичната община.
С безплатен достъп ще бъдат Регионалният исторически музей, Софийската градска художествена галерия и парк-музей „Врана“.
Гостите на Музея за история на София ще могат да разгледат безплатно постоянната и временната експозиция в сградата на пл. „Бански“ № 1, както и археологическото ниво под базиликата „Света София“.