Генералният секретар на ООН Антониу Гутериш предупреди миналата седмица, че организацията е изправена пред най-сериозния си дефицит за последното десетилетие. Под въпрос са и заплатите за ноември, както и плащането на сметката за Общото събрание (ОС) от септември, с участието на държавните ръководители.
До началото на този месец страните членки са превели едва 70 на сто от дължимите вноски, сочат още разчетите. В организацията членуват 193 държави, като 129 от тях са се отнесли сериозно към задълженията си. Общо приносът им е 1,99 млрд. долара, а целият бюджет на организацията – 3 млрд. долара. Дупката в него обаче е около 1.3 млрд. долара, заради неразплатените пари от предишни години, пише "Дебати.бг".
Начело в листата на длъжниците са Съединените щати, които са с най-голям принос към бюджета на организацията. Само за 2019 страната трябва да доплати 674 млн. долара. Освен САЩ, просрочени плащания към Обединените имат още Израел (15 млн. долара), Саудитска Арабия, Индия, Бразилия, Иран (12 млн. долара), Мексико, Южна Корея (69 млн. долара), Венецуела (22 млн. долара) и др. Три страни – Коморските острови, Сомалия и Сао Томе и Принсипи, рискуват да загубят правото си на глас в Общото събрание, тъй като не правят дори минимални плащания. (Една страна губи гласа си, когато не е плащала вноските си 2 години.)
Според последно приетата формула, САЩ дължат 22% от редовния бюджет на ООН и 28% от мироопазващия. САЩ е единствената страна, с таван на плащанията (22% ) за редовния бюджет на ООН, което означава, че плаща по-малко отколкото, ако формулата се прилагаше без корекция.
Като най-проспериращата нация в света, Съединените щати и са най-големият участник в бюджета на ООН. Делът им обаче намалява с времето, отразявайки промените в световната икономика ( засилването на Китай, Индия, Бразилия). В сравнение с размера на икономиката си, сега САЩ допринасят по-малко от много други развити страни (Япония, Германия, Англия, Франция, Италия и Русия), които плащат повече от справедливия си дял.
В края на 2018 ООН предупреди, че 1.5 млн. души са заплашени от глад. Какво следва, ако Вашингтон не плати? Просрочените задължения в САЩ означават, че миротворческите мисии на ООН са подложени на финансово напрежение. Това вече се усеща чрез забавеното възстановяване на средства за страни, които допринасят към войските на ООН, като Етиопия. И скоро това може да означава, че ООН не е в състояние да наеме самолетите, от които се нуждае, за да транспортира силите си или да извърши жизненоважни дейности по сигурността. Прагматично погледнато, САЩ получава повече от ООН, отколкото дава. Страната осигурява под 100 от общо около 100 000 сини каски. Те са на първа линия в случаи на извънредни ситуации – природни бедствия, глад, конфликти, които принуждават милиони човешки същества да напускат домовете си. Сините каски на ООН са първите, които помагат с подслон, храна и лекарства на хората в нужда. Всъщност голямото фрапучино струва точно толкова на американците, колкото вноската им в ООН. А Свети Валентин излиза 7 пъти повече. Саботирането на ООН няма да компрометира кой знае колко Доналд Тръмп, но ще подкопае значително работата на международната организация.
Източник: "Дебати.бг"