Роджър Федерер показа абсолютно безупречен тенис в решаващия си сблъсък с Новак Джокович в груповата фаза на Nitto ATP Finals и се класира за полуфиналите в Лондон. Маестрото надигра категорично един от най-големите си съперници с 6-4 6-3.
Този развой означава, че Рафаел Надал ще завърши годината като №1 в света. За да измести Матадора, Джокович трябваше да спечели титлата или поне да се класира на финал, без Рафа да постига същото.
Роджър пък се класира от групите на финалите за 16-и път от 17 участия, като с него напред от група „Бьорн Борг“ продължава още Доминик Тийм.
След края на срещата той коментира и разликата с финалния им двубой на Уимбълдън, който се превърна в истинска класика:
„Днес си реализирах мачбола. На Уимбълдън бях толкова близо. Беше привилегия да участвам в този мач на Уимбълдън. Целият турнир беше невероятен, играх също срещу Рафа. Един-два удара направиха разликата. Трябваше да продължа и следващия път да се опитам да се справя по-добре. Направих го тук и няма как да съм по-щастлив в момента.“
Балансът на Федерер през сезона вече е 53-9, а той записа и 59-ата си победа на финалите на ATP. Срещу Джокович швейцарецът има 23 победи и 26 поражения. Интересно е, че Роджър, Северин Люти и Иван Любичич над 70 минути са правили тактика за мача – почти за толкова време Маестрото победи.
Двамата започнаха на различно темпо, като Ноле рано разбра, че му предстои много тежка задача. Липсваше настроението в играта му, типичната му буйна радост след важни спечелени точки бе заменена от чести разочаровани реакции.
Федерер завърши двубоя с 15 уинъра и 6 непредизвикани грешки, докато при Жокера тези показатели бяха 7 към 11.
Финалната четворка в Лондон ще придобие окончателен вид днес. Ще се изиграят последните мачове в група „Андре Агаси“, където все още единственото сигурно нещо е класирането на Стефанос Циципас. Младият грък се изправя срещу Рафаел Надал в ранния двубой за деня. Световният №6 играе може би най-силния си турнир, но от другата страна на мрежата ще бъде 19-кратен носител на титли от Големия шлем, който срещу Медведев за пореден път доказа, че никога не бива да бъде отписван.