МАЩАБНА ОПЕРАЦИЯ НА ГДБОП СРЕЩУ НЕЛЕГАЛНОТО РАЗПРОСТРАНЕНИЕ НА ТЕЛЕВИЗИОННИ ПРОГРАМИ

Автор: 5 GmediA 11:01, 5 февруари 2020
Източник: МВР

Служители от специализиран отдел „Киберпрестъпност“ при ГДБОП, експерти от Министерство на културата и на Комисия за регулиране на съобщенията, служители на НАП и Дирекция „Жандармерия“ при ГД“ Национална полиция“ извършиха проверки на дейността на шест дружества, опериращи на територията на София, Варна и в област Бургас. Действията са ръководени от Върховна касационна прокуратура и съответните окръжни и районни прокуратури в страната, а предмет на проверките е установеното нерегламентирано разпространение на редица телевизионни програми без необходимото по закон съгласие на правоносителите. 

 Операцията е подпомагана от специално командировани в България експерти с мобилни офиси на координационния център на Европол за противодействие на престъпления срещу обекти на интелектуалната собственост – (IPC3 – Europol).

По случая са образувани 6 досъдебни производства за извършени престъпления по чл. 172А, за което е предвидено наказание лишаване от свобода до 5 години.

Дружествата са с множество актове и предупредителни протоколи, а задълженията към държавата само на едно от тях са в размер на 1 700 000 лв.

В хода на проверката е констатирано разминаване между брой абонати и сключени договори с крайни потребители, като над 30 000 е броят на  клиентите на всички проверявани дружества, които са получавали пиратирания сигнал. От 17 адреса в цялата страна /София, Варна, Бургас, Айтос/ са иззети множество документи и компютърно-информационни данни, свързани с  дейността на дружествата по отношение на предоставяне на телевизионни програми и с финансовата им дейност. „Операторите“ не са декларирали, съгласно изискванията на закона, предоставянето на услугата – разпространение на радио и телевизионни програми и брой абонати, както и наличието на договори за притежавани права върху телевизионното съдържание.

Дружествата са изграждали компютърната инфраструктура за разпространение на тв програмите, която не е фигурирала като техен актив (абонатни станции, мрежи и др.), с цел прикриване и конфиденциалност при насрещни проверки от компетентни органи.

Констативни протоколи са били съставени и от присъстващите на проверката НАП, КРС и Министерство на културата.

Последни новини

Най - популярни

Общо гласували: 3

Анкета

ТРЯБВА ЛИ ДА ИМА ЗАДЪЛЖИТЕЛЕН ЧАС ПО РЕЛИГИЯ В УЧИЛИЩАТА?
Да
2 гласували / 66.67%
Не
1 гласували / 33.33%
Не ме интересува
0 гласували / 0%