ЧЕТИРИ ОСКАРА ЗА "ПАРАЗИТ", ХОАКИН ФИНИКС - НАЙ-ДОБЪР АКТЬОР, РЕНЕ ЗЕЛУЕГЪР С НАГРАДА ЗА НАЙ-ДОБРА АКТРИСА

Автор: 5 GmediA 09:29, 10 февруари 2020

92-рата церемония по връчването на наградите "Оскар" отново се проведе без водещ, а филмът "Паразит" се оказа големият победител.

Освен, че влезе в историята като първия чуждоезичен филм, грабнал "Оскар" за най-добър филм, южнокорейският трилър в неделя вечер събра още три "Оскара" - за режисьор - Пон Джун-хо, чуждоезичен филм и оригинален сценарий.
„След като спечелих най-добрия чуждоезичен игрален филм, мислех, че съм свършил за деня и бях готов да се отпусна“, каза режисьорът, след като победи в категорията най-добър режисьор имена като Сам Мендес, Мартин Скорсезе, Куентин Тарантино и Тод Филипс.

Актрисата Рене Зелуегър спечели статуетка за „Най-добра актриса“, Хоакин Финикс за „Най-добър актьор“.

Брад Пит спечели първия си актьорски „Оскар“ - за поддържаща мъжка роля във филма „Имало едно време в Холивуд“ на режисьора Куентин Тарантино. Според критиците с образа на Клиф Бут Пит прави най-добрата роля в досегашната си кариера.

„Играта на играчките: Пътешествието“ на „Дисни“/“Пиксар“ спечели награда „Оскар“ за най-добър анимационен филм.

Филмът е четвъртата част на поредицата „Играта на играчките“. През 2011 г. третата част на поредицата също спечели „Оскар“.

Ето и пълния списък на останалите победители във всички категории:

Най-добър филм
„Пълно ускорение”
„Ирландецът”
„Джоджо Заека”
„Жокера”
„Малки жени”
„Marriage Story”
„1917”
„Имало едно време в Холивуд”
„Parasite” – ПОБЕДИТЕЛ

 

Най-добър режисьор
Мартин Скорсезе – „Ирландецът”
Тод Филипс – „Жокера”
Сам Мендес – „1917”
Куентин Тарантино – „Имало едно време в Холивуд”
Пон Джун-хо – „Parasite” – ПОБЕДИТЕЛ


Най-добра актриса в главна роля
Синтия Ериво – „Хариет”
Скарлет Йохансон – „Marriage Story”
Сърша Ронан – „Малки жени”
Чарлийз Терон – „Бомба със закъснител”
Рене Зелуегър – „Джуди” – ПОБЕДИТЕЛ

 

Най-добър актьор в главна роля
Антонио Бандерас – „Болка и величие”
Леонардо ди Каприо – „Имало едно време в Холивуд”
Адам Драйвър – „Marriage Story”
Хоакин Финикс – „Жокера” – ПОБЕДИТЕЛ
Джонат Прайс – „The Two Popes”

 

Най-добра актриса в поддържаща роля
Кати Бейтс – „Случаят „Ричард Джуъл“
Лора Дърн – „Marriage Story” – ПОБЕДИТЕЛ
Скарлет Йохансон – „Джоджо Заека”
Флоренс Пу – „Малки жени”
Марго Роби – „Бомба със закъснител”


Най-добър актьор в поддържаща роля
Том Ханкс – „A Beautiful Day in the Neighborhood”
Антъни Хопкинс – „The Two Popes”
Ал Пачино – „Ирландецът”
Джо Пеши – „Ирландецът”
Брад Пит – „Имало едно време в Холивуд” – ПОБЕДИТЕЛ


Най-добър адаптиран сценарий
„Ирландецът”
„Джоджо Заека” – ПОБЕДИТЕЛ
„Жокера”
„Малки жени”
„The Two Popes”

 

Най-добър оригинален сценарий
„Вади ножовете”
„Marriage Story”
„1917”
„Имало едно време в Холивуд”
„Parasite” – ПОБЕДИТЕЛ

 

Най-добра кинематография
„Ирландецът”
„Жокера”
„Фарът”
„1917” – ПОБЕДИТЕЛ
„Имало едно време в Холивуд”


Най-добра оригинална песен
I Can’t Let You Throw Yourself Away – „Играта на играчките 4”
(I’m Gonna) Love Me Again – „Рокетмен” – ПОБЕДИТЕЛ
I’m Standing With You – „Breakthrough“
Into The Unknown – „Замръзналото кралство 2”
Stand Up – „Хариет”

Най-добра оригинална филмова музика
„Жокера” – ПОБЕДИТЕЛ
„Малки жени”
„Marriage Story”
„1917”
„Междузвездни войни: Възходът на Скайуокър”


Най-добър пълнометражен документален филм
„American Factory” – ПОБЕДИТЕЛ
„The Cave”
„The Edge of Democracy”
„For Sama”
„Honeyland”

 

Най-добър кратък документален репортаж
„In The Absence”
„Learning To Skateboard” – ПОБЕДИТЕЛ
„Life Overtakes Me”
„St Louis Superman”
„Walk, Run, Cha-Cha”


Най-добър игрален късометражен филм
„Brotherhood”
„Nefta Football Club”
„The Neighbors’ Window” – ПОБЕДИТЕЛ
„Saria”
„A Sister”


Най-добър пълнометражен анимационен филм
„Как да си дресираш дракон”
„I Lost My Body”
„Klaus”
„Missing Link”
„Играта на играчките 4” – ПОБЕДИТЕЛ


Най-добър късометражен анимационен филм
„Dcera (Daughter)”
„Hair Love” – ПОБЕДИТЕЛ
„Kitbull”
„Memorable”
„Sister”

 

Най-добър филмов монтаж
„Пълно ускорение” – ПОБЕДИТЕЛ
„Ирландецът”
„Джоджо Заека”
„Жокера”
„Parasite”


Най-добър чуждоезичен филм
„Corpus Christi”
„Honeyland”
„Les Miserables”
„Болка и величие”
„Parasite” – ПОБЕДИТЕЛ


Най-добър дизайн на костюми
„Ирландецът”
„Джоджо Заека”
„Жокера”
„Малки жени” – ПОБЕДИТЕЛ
„Имало едно време в Холивуд”


Най-добри визуални ефекти
„Отмъстителите: Краят”
„Ирландецът”
„Цар Лъв”
„1917” – ПОБЕДИТЕЛ
„Междузвездни войни: Възходът на Скайуокър”


Най-добър грим и прически
„Бомба със закъснител” – ПОБЕДИТЕЛ
„Жокера”
„Джуди”
„Господарка на злото 2”
„1917”


Най-добър звуков микс
„Към звездите”
„Пълно ускорение”
„Жокера”
„1917” – ПОБЕДИТЕЛ
„Имало едно време в Холивуд”


Най-добър монтаж на звуковите ефекти
„Пълно ускорение” – ПОБЕДИТЕЛ
„Жокера”
„1917”
„Имало едно време в Холивуд”
„Междузвездни войни: Възходът на Скайуокър”


Най-добър продуктов дизайн
„Ирландецът”
„Джоджо Заека”
„1917”
„Имало едно време в Холивуд” – ПОБЕДИТЕЛ
„Parasite”

 

 

 

Общо гласували: 16

Анкета

ПРИТЕСНЯВА ЛИ ВИ РАЗПРОСТРАНЕНИЕТО НА КОРОНАВИРУСА ВЕЧЕ И В ЕВРОПА?
Да
10 гласували / 62.5%
Не
6 гласували / 37.5%