СЛЕД "ТРЕТИ ШАНС НЯМА ДА ИМА" НА ЮНКЕР И БРИТАНСКОТО "НЕ", ВСЕ ПО-БЛИЗО ДО НОВ РЕФЕРЕНДУМ ЗА БРЕКЗИТ?

Автор: 5Gmedia , 15:36, 13 март 2019

И така, ако не на 29 март, кога Великобритания може реално да напусне ЕС? Това е почти шекспиров въпрос за цяла Европа.

Във вторник, 12 март, в британския парламент се състоя повторно гласуване за съгласуването с ЕС след внесените документи за ред изменения. В навечерието на гласуването от влиятелната БиБиСи се чуха оптимистично-заклинателни гласове:

Лора Кюнсберг, BBC: „Царящата в правителството в понеделник сутринта меланхолия и тревога във вторник се смени с безспокойни надежди. Разбира се, в правителството, не очакват, че споразумението ще бъде мигновено и единодушно, и силно приветствано от неговите поддържаници. Обаче определено се надяват, че двата документа, подписани в Страсбург от Мей и Юнкер, ще тласнат споразумението към успех. А допълнителните гаранции, които се съгласуваха в хода на преговорите, ще убедят противниците на Мей да преразгледат и преосмислят своята позицияи да я подкрепят.“

Жан-Клод Юнкер, от своя страна, предупреди:  ако  британският парламент гласува против новия вариант, то „трети шанс вече няма да има“. Председателят на ЕК дори публикува потвържденията за договорената сделка за излизането на Великобритания от ЕС в Туитър и се закани: „или приемате тази сделка, или изобщо може да няма Брекзит“.

Така или иначе, във вторник вечерта, британският премиер Тереза Мей загуби втори ключов вот по споразумението за Брекзит, което сключи с Брюксел. Срещу споразумението гласуваха 391 депутати, подкрепиха го 242.

Това е голямо поражение за плана ѝ за излизане на Обединеното кралство от ЕС на 29 март. Въпреки епохалните й усилия, с които тя  договори този текст от близо 600 страници, след дълги месеци преговори, на дневен ред стои въпросът за оцеляването й на премиерския пост, заради отхвърлянето на сделката с Евросъюза.

Измененията, договорени от премиер-министърът Мей, и отхвърлени от депутатското мнозинство, се отнасяха за т.нар. „ирландски бекстоп“. Главният преговарящ с ЕС по Брекзит Мишел Барние в публикувано интервю за Die Welt изрично обяви, че мярката има временен характер.

"Ние знаем, че Великобритания подозира, че "бекстоп" може да стане уловка, която да привърже британците към ЕС", заяви той. И се помъчи да внесе успокоение: „Това не е единичен случай. Ние сме готови да предоставим допълнителни гаранции, заверени и разяснения за това, че "бекстоп"-ът ще бъде само временен

Вариантът „бекстоп“ предполага, че ако до края  на преходния период на страната не се намери удовлетворяващо решение, то Северна Ирландия може да остане част от митническия съюз на ЕС. Затова и Тереза Мей изрично уточни, че във внесените документи с поправките се пояснява, че „ирландския бекстоп“ не може да бъде въведен на постоянна основа. Тези изменения бяха внесени в проекта за споразумението след срещата между Мей и главата на Еврокомисията Жан-Клод Юнкер, която се състоя в понеделник с Страсбург, където се съгласуваха два документа. Първият: съвместно задължително споразумение  за сделката по Брекзит, което Лондон може да използва в случай, че Брюксел се опита да съхрани „бекстопа“ за Северна Ирландия за неопределено време. Втория документ – съвместно заявление за бъдещите отношения между Великобритания и ЕС, в което се говори за намеренията да се премахнат особени правила за Северна Ирландия към 2020г.

Някои британски политици, обаче, упорстват, че режимът ще действа неопределено дълго време.

Припомняме, че на 15 януари британският парламент решително се отказа да подкрепи предишната версия за условията за напускането на Великобритания от ЕС. Проти гласуваха 432, за – едва 202. Сега, поредното британско отхвърляне на евросделката вероятно ще е наистина фатално за кабинета Мей – прогнозират политически наблюдатели. Освен до оставка на правителството и предсрочни избори, най-вероятно ще се стигне до забавяне на „развода“, даже до повторен референдум за членството на Великобритания в ЕС.

Както се знае, Брекзит трябва да се състои на 29 март, а парламентът в Лондон все още не е одобрил условията за раздяла с Общността. Великобритания все пак ще може да напусне по план две седмици по-късно. Тереза Мей засега отказва да отхвърли изцяло варианта за излизане на Великобритания без сделка по-късно тази година.

Важно е да се отбележи, че евентуално решение за отлагане на Брекзит, чрез удължаване на процеса по чл. 50 от Лисабонския договор, трябва да бъде договорено от Великобритания и всички останали държави членки.

МИРОСЛАВ МИТКОВ

5GMedia припомня:  В края на октомври 2018 г. над един милион британци  подписаха петиция за провеждане във Великобритания на втори референдум за Брекзит, инициирана от в. The Independent. "През 2016 г. хората изразиха мнението си дали да останем в ЕС или да го напуснем. Сега, когато фактите се изясниха, дойде време хората да кажат решаващата дума по самото споразумение, докато не е станало твърде късно", беше посочено в петицията, спусната на сайта change.org  три месеца по-рано. Както още тогава се посочва, един от основните проблеми в преговорите за излизане на Великобритания от ЕС е режимът на контрол по границата между Ирландия, която остава членка на блока, и Северна Ирландия, която е част от Обединеното кралство.

 

Последни новини

Най - популярни

Общо гласували: 174

Анкета

ЩЕ ИМА ЛИ РЕДОВНО ПРАВИТЕЛСТВО СЛЕД ПОСЛЕДНИТЕ ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ?
Не
111 гласували / 63.79%
Надявам се, че ще има.
52 гласували / 29.89%
Да
10 гласували / 5.75%