Поради форсмажорни обстоятелства, каквито са тези с новия коронавирус, и потребителите могат да поискат обратно парите си, и самият туроператор може да откаже договора. Това заяви председателят на Комисията за защита на потребителите Димитър Маргаритов.
За „Тази сутрин“ той подчерта, че е важно да се прави разграничение между пакетно пътуване, закупено от туроператор или агенция, и индивидуална резервация.
„Потребителите да знаят, че имат възможността да прекратят своя договор до момента на самото отпътуване. Именно затова не препоръчваме пакетите да бъдат отказвани“, обясни той.
По думите му има постъпили около 25-30 жалби от потребители, които искат да получат обратно парите си за пътуване, но получават отказ от туроператорите. Причина за това е, че част от пътуванията са далеч във времето, допълни Маргаритов.
Данни на Института за оценки и анализи в туризма сочат, че има ръст на пристигащи чужденци в България, но цифрите спадат през месеците февруари и март, когато е и пикът на новата зараза.
Същото важи и за българите, които пътуват за чужбина.
Отчита се и отлив на италиански граждани у нас. Италия е най-тежко засегнатата от COVID-19 европейска страна. Спадове има и в пътуванията на българи на Апенините.
Лиляна Арсова от Министерство на туризма подчерта, че ситуацията е динамична. Според нея има притеснения, но те не трябва да водят до паника в туристическия бранш.
Когато става въпрос за ползване на туристически пакет, експертът съветва, че трябва да се запознаем с всички препоръки на външното и здравното министерства.
Така можем да се запознаем как да постъпим и да отправим молба за прекратяване на договора за пътуване.
Освен това и Арсова призова потребителите да не отказват своите пътувания.