Председателят на Международния валутен фонд Кристалина Георгиева определи настоящата криза като „безподобна“ в интервю за германския вестник “Ханделсблат”. През април МВФ прогнозира срив на световната икономика с 3%. Според Георгиева, спадът ще е още по-сериозен: “Без ваксина и ефективни лекарства в някои държави за съжаление ще се развият още по-отрицателни сценарии”.
Според нея световната икономика няма да може да се възстанови напълно до 2022 година дори при най-благоприятните прогнози. Според нея скоростта на оздравяването зависи от това доколко компаниите и техните сътрудници ще могат да избегнат потъването. Тя призова властите да отделят колкото може повече средства в медицина и персонал в болниците, които работят със заразени пациенти с коронавируса.
"Големите технологични компании, които жънат печалби в резултат на нарасналото разчитане на онлайн системите по време на кризата с коронавируса, трябва да работят заедно, за да увеличат достъпа до дигитална икономика за всички. Кризата е опустошителна за глобалната икономика, но също така предоставя възможност за заемане с други въпроси като този за продължаващата нервнопоставеност и с други приоритети като климатичните промени, ако средствата за възстановяване са подходящо фокусирани. Много се надявам, че ръководството на технологичните компании ще погледне на това като на шанс да демонстрира отговорен капитализъм, отговорно поведение", заяви Георгиева и допълни,, че 56 страни са получили спешно финансиране.
Председателката на Международния валутен фонд изтъква, че организацията ѝ е добре подготвена за кризата. "Нашите капацитети за отпускане на кредите днес са четири пъти по-големи в сравнение с периода преди финансовата криза през 2008 година: един трилион долара днес, 250 милиарда тогава", обяснява тя и допълва, че "като цяло разполагаме с 800 милиарда долара в резерв".
"Европа със своята култура на солидарност ще играе сериозна роля в света", прогнозира Кристалина Георгиева. Тя дава за пример успеха на европейските лидери в решението им да съберат общи държавни и частни капитали, за да подкрепят и стимулират по-бързото разработване на ваксина.
Пред "Ханделсблат" Георгиева хвали Германия за масовото тестване и общественото ѝ здравеопазване, както и за помощта, която оказва на други европейски страни.
"В добрите времена е важно да се предприемат предпазни мерки за лошите времена. Точно както вирусът най-тежко удря хора със съпътстващи заболявания, така и икономическият шок удря най-тежко икономики, които и преди са били нестабилни. Един от основни уроци е, че държавите трябва да укрепят своята устойчивост на кризи", съветва Георгиева. Тя казва, че живеем в свят, в който шоковите ситуации са чести и тежки. "На когото не му харесва пандемията, няма да му хареса и това, което климатичните промени ще означават за всички нас. Затова ни трябват устойчиви икономики".