Международният валутен фонд вероятно ще понижи очакванията си за растежа на световната икономика заради новия вариант омикрон на коронавируса, заяви управляващият директор на фонда Кристалина Георгиева на конференцията Reuters Next в петък. Това е нов знак за сътресенията, предизвиквани от постоянно променящата се пандемия, отбелязва агенцията.
Омикрон се разпространи бързо в най-малко 40 страни след откриването си в Южна Африка миналата седмица и много правителства затегнаха правилата за пътуване в опит за овладяване на разпространението му.
"Нека бъдем много откровени: новият щам, който може да се разпространи много бързо, може да подкопае доверието. И в този смисъл е вероятно да видим някои понижения в нашите октомврийски прогнози за глобалния икономически растеж", посочи Георгиева, цитирана от медиите. Тя каза, че властите на САЩ трябва преди всичко да вземат мерки за борба с инфлацията, които мерки обаче не са задължителни за другите страни. Според нея световната "картина на инфлацията е многостранна - много различни обстоятелства в различните страни". Така, обясни Георгиева, "САЩ трябва да вземат мерки" за борба с рязкото покачване на цените. Тя обаче посочи, че в други страни тези мерки не са задължителни. „В Япония темпът на инфлация е значително под целевото ниво, а Европа е някъде по средата“, даде пример шефката на МВФ.
Освен това Георгиева каза, че онлайн срещата между американския президент Джо Байдън и китайския му колега Си Дзинпин е положителен сигнал за възстановяването на световната икономика. "Това определено е много положителен сигнал. Всички трябва да се съсредоточим върху излизането от тази криза", каза тя, имайки предвид срещата на двамата държавни глави, проведена в средата на ноември.
Това десетилетие ще са необходими от 6 трилиона до 10 трилиона долара за финансиране на мерки за смекчаване на последиците от глобалната климатична криза, добави тя.