По никакъв повод и по никакъв начин не съм оказвал натиск върху прокуратурата. Това заяви категорично директорът на ГДБОП Калин Стоянов по време на изявление пред медиите. Той подчерта и че не е използвал обидни думи.
"Работещите по случая служители ми докладваха, че в рамките на няколко дни не може да се проведе разпит на лицето, което е готово да разкрие цялата схема и най-вече да каже на кой и по какъв начин е предавал изтеглените от банката 54 хил лева за лот 5 от АМ "Хемус". Лицето иска да говори, но един от прокурорите по делото е заявил, че не го интересува какво има да каже той", заяви шефът на ГДБОП на извънреден брифинг в МВР.
Той обясни, че поради тази причина е бил принуден да отиде в службата, за да разговоря с прокурорите и да разбере тяхната нагласа по делото и защо не са заинтересовани от излизането на истината наяве. "Аз им казах само как бих постъпил аз - тоест, че бих направил всичко необходимо за човека, който е готов да разплете схемата. Ако смятате, че желанието ми да стигнем до край до разплитането на това престъпление е форма на натиск, аз съм безкрайно учуден", коментира още гл. комисар Стоянов.
Има образувано досъдебно производство за срещу служители на ГДБОП затова, че ние просто искаме да стигнем докрай в това разследване. В момента се разпитват двама служители на ГДБОП, а разпитът е във връзка с обявеното по-рано от прокуратурата разследване за оказван натиск от страна на ГДБОП върху наблюдаващите досъдебното производство за източването на парите за "Хемус".
От МВР обаче обмислят дали да не образуват контрапроизводство, но спрямо прокурори, и по предния член 288, който касае действията на орган на властта, който пропусне или направи опит да осуети разследване.
Стоянов заяви, че принципно идеята на разследването е да се стигне до най-високите нива на едно престъпление. "Мисля в случая това не ни беше позволено", заяви Стоянов. Той смята и също, че и двете институции би трябвало с еднаква бързина да направят опит да разследват случая с "Хемус", а не да си пречат. Той се надява, както в случая с разследването спрямо служители на ГДБОП, прокуратурата с такава бързина да се заеме и с разследването на аферата "Хемус".
Преди него Александър Анастасов от Икономическа полиция заяви, че реално два пъти се прави опит обвиняемия за "Хемус" да бъде разпитан и два пъти не успяват, заради неадекватна реакция на прокурори, които включително и са искали коли да идват да ги взимат от другия край на София сякаш не знаят къде се намира сградата на ГДБОП.
Анастасов се позова и на комуникация по вайбър между служител на ГДБОП и един от прокурорите, в която се неглижира разпита - "... той ще чака... или ще говори, или няма да говори..."