Днес отбелязваме Денят на труда и на международната работническа солидарност (известен като Ден на труда и Първи май).
На тази дата много страни в света честват обществените и икономически постижения на работническото движение и търсенето на повече държавна защита за работещите по света; това е и ден на международното работническо движение и на левите движения.
Началото е дадено на 1 май 1886 година когато над 300 хиляди работници в САЩ излизат на масов протест с искане за 8-часов работен ден. По-късно датата е обявена за международен ден на труда. У нас той се чества от 1890 година по инициатива на Топографското дружество.
От 1945 г. комунистическата власт в Народна република България започва да чества празника ежегодно, тъй като в социалистическите страни на честването му се отдава голямо значение в съгласие с идеологията, че те се управляват от работническата класа. Държавата отбелязва Първи май с мащабни манифестации из цялата страна, в които задължително взимат участие държавните служители.
След края на социализма в България през 1989 г. Първи май продължава да е официален и неработен ден, но държавната власт не се ангажира с организиране на масови прояви.