Астрономическата пролет настъпва в 11:35 часа българско време днес. Това е денят, на който настъпва пролетното равноденствие. В българската култура празникът се чества като ден, в който земята се събужда от зимен сън. За предвестник на сезона се смята кокичето, което първо си пробива път, още преди да се е стопил снегът.
На първа пролет денят и нощта са с еднаква продължителност. В древността, в някои култури се смятало, че на този ден богът Слънце се венчава за богинята на пролетта. В миналото българите преди своето покръстване са празнували в деня на пролетното равноденствие празника Сирни Заговезни.
Случайно или не, един от най-позитивните дни в годината се чества и като Международен ден на щастието. Той е учреден с резолюция на Общото събрание на ООН от 28 юни 2012 г. В документа се посочва, че стремежът към щастие и благополучие е сред основополагащите цели на човечеството. Той трябва да намери отражение в целите на държавната политика на всички страни и да стане съставна част на комплексния и балансиран подход за гарантиране на икономически растеж. ООН призовава своите страни-членки, международни и регионални организации, както и гражданското общество, да отбележат подобаващо празника.
Отбелязваме и Международния ден на приказката. Началото на традицията е поставено през 1991 година в Швеция, като постепенно към нея се присъединяват все повече държави. Целта на този празник е да ни припомни за гласът на разказвача, който всички ние чуваме. Дори ако четем наум ...
Източник: Трафик.нюз