Повече от 47% от имащите право на глас в България заявяват, че със сигурност ще гласуват на изборите за Европейски парламент и са сигурни в своя избор. Това сочи проучване на агенция „Сова Харис“, проведено в периода 8-13 май сред 1000 български граждани по метода на стандартизираното face-to-face интервю в дома на респондента. Проучването е реализирано със собствени средства.
Според проучването на социолозите по-ниската избирателна активност ще облагодетелства партиите, при които наблюдаваме по-висока мобилизация на ядрата от твърди симпатизанти - БСП и ДПС. По-високата избирателна активност ще бъде по-благоприятна за партиите с по-голяма електорална периферия - в сегашния случай ГЕРБ и другите кандидати за преодоляване на изборната бариера.
б
Данните от изследването на общественото мнение показват, че има паритет между двете водещи политически сили ГЕРБ и БСП. Минимален превес от 0,8% имат ГЕРБ и СДС, които получават 34,4% от гласовете срещу 33,5% за БСП.
Партията на Бойко Борисов залага на позитивна кампания, като се опитва да привлече общественото внимание с примери за добри резултати от своето управление. Основен аргумент, на който залага ГЕРБ, е принадлежността към водещата партия в Европейския парламент - Европейската Народна партия - и добрият интегритет към европейските институции. Успешното европредседателство, организирано от нашата страна, се изтъква като съществена заслуга.
БСП пък залага на значението на предстоящия вот за развитието на обстановката вътре в страната. Изтъкват се организационните неуредици и корупцията като съпътстващи управлението и се представят като основен аргумент за належаща спешна смяна на изпълнителната власт.
Според данните от изследването, третата партия със сигурно присъствие в следващия Европарламент е ДПС.
Партията на бизнесмена Веселин Марешки има реални шансове да заеме позицията на четвърта политическа сила. Явяването на тези избори на партиите от Обединени патриоти поотделно и противоборството между тях създаде тази възможност. Трябва да се отчете и масивната и агресивна кампания на партия "ВОЛЯ - българските родолюбци", насочена срещу статуквото. Вероятно за повишаване на авторитета й роля ще изиграе и присъединяването на партията към политическото семейство на Марин Льо Пен.
На този етап от формáта Обединени патриоти се откроява кампанията на ВМРО. Това води до регистриране на по-висока готовност за подкрепа от избирателите. Войводите залагат на позиции по теми, които развиват от доста години и които добиха актуалност в момента: миграцията, ромската престъпност, македонския въпрос и др. Водачът на листата внася мажоритарен елемент, който допринася за разширяване на влиянието им.
Засега присъствието на НФСБ като че ли остава незабелязано от широката аудитория. Фокусирането върху личността на лидера на формацията на този етап не носи очаквния от тях електорален ефект, посочват от „Сова Харис“.
Снимки: Сова Харис