18 ВЕЩИ ЛИЦА СЕ ЗАХВАЩАТ С МАЩАБНАТА ПРОВЕРКА НА БЮЛЕТИНИТЕ ОТ 1777 СЕКЦИИ 

Автор: 5 GmediA 09:29, 28 ноември 2024
Източник: 5GMedia

За първи път Конституционният съд разпорежда проверка в такъв мащаб - чувалите с бюлетини от изборите на 27 октоври в 1777 секции ще се отворят и броят наново, ще се сравнява и какво пише във флашпаметите на машините. В 442 секции пък ще се сравнява дали вписаните в протоколите недействителни бюлетини наистина са такива. С тази задача се захващат 18 вещи лица - основно бивши председатели и членове на ЦИК. Един от тях е Александър Андреев. Той предполага, че ще бъдат разделени на групи, за да покрият цялата страна. Както и че ще спазят срока 10 януари.

"Като съответно се проверят протоколите и бюлетините в зададените в определението секции и да се установи дали наистина има разминаване в данните, които са вписани в протоколите на секционните избирателни комисии с това, което ще бъде установено при преброяването на действителните и недействителните гласове. До момента в такъв обем не е имало преброяване", каза пред БНТ Александър Андреев, юрист, бивш председател на ЦИК.

Във всеки случай експертите се готвят за дълги часове броене подобно на това, което се случи пред телевизионните камери през ноември 2023 година. Тогава бяха касирани изборите за общински съветници в Каварна, но от Административния съд в Добрич. А какво следва, ако експертизата сега установи различни от вписаните като официални резултати:

"Конституционният съд на основата на тази експертиза и на доводите на жалбоподателите да вземе своето решение и да прецени трябва ли да бъдат касирани изборите, в каква част от секциите те трябва да бъдат касирани, ако въобще бъдат касирани, и как това ще промени изборните резултати. Изчисляването на мандатите въз основа на решението на КС ще бъде направено от "Информационно обслужване". Информационно обслужване ще даде като методика изчисленията на промяната в мандатите, но оттук нататък решението ще бъде на ЦИК, която трябва да определи дали ще имаме по-малко или повече мандати за определена политическа сила, дали нова политическа сила ще мине бариерата и ще влезе в парламента и какви мандати ще вземе".

"За пръв път в историята на българската изборна практика КС ще трябва да се произнесе за смисъла от видеонаблюдението. Досега е имало решения само на административни съдилища по страната и на ВАС, които са отчели видеонаблюдението като елемент от взимането на тяхното решение", каза Стефан Манов, зам.-председател на ЦИК.

През 2010 година Конституционният съд касира изборните резултати в 23 секции в Турция и нареди заличаването на всички гласове, подадени в тях. Резултатът - един мандат беше отнет от ДПС. Две бяха делата тогава, по които КС излезе с решение. По това време Андреев е член на ЦИК.

"Там се установи, че са гласували в определени секции повече гласоподаватели, отколкото е възможно, оттам нататък това доведе до разместване в един район в България", посочи Александър Андреев, юрист, бивш председател на ЦИК.

"КС имаше две дела след изборите през 2009 година. По първото дело бяха поправени грешно записани 24 гласа за тогавашната "Синя коалиция" в една русенска секция. Т.е. виждаме и двата възможни подхода - или поправя конкретен изборен резултат, защото има достатъчно елементи за това, или касира, изцяло премахва гласовете от дадени секции. Какво предстои - ще видим", коментира Стефан Манов, зам.-председател на ЦИК.

Най-много секции, в които ще има повторно преброяване, са в Благоевградско. И още нещо любопитно - от списъка със секции са махнати тези, в които има само два гласа разминаване между вписаното в протоколите и флашпаметите на машините. А в ЦИК вече са получили определението на КС, с което се иска от комсиията да отговори защо в някои секции не е имало видеонаблюдение.

Тагнато в: избори

Последни новини

Най - популярни

Общо гласували: 118

Анкета

ЩЕ ИМА ЛИ РЕДОВНО ПРАВИТЕЛСТВО СЛЕД ПОСЛЕДНИТЕ ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ?
Не
74 гласували / 62.71%
Надявам се, че ще има.
38 гласували / 32.2%
Да
5 гласували / 4.24%