Генералният секретар на ООН Антониу Гутериш заяви, че е "сериозно разтревожен" от американския удар срещу Иран, призовавайки за мир и предупреждавайки срещу по-нататъшна ескалация в бурния регион. "Сериозно съм разтревожен от употребата на сила от Съединените щати срещу Иран днес. Това е опасна ескалация в регион, който вече е на ръба - и пряка заплаха за международния мир и сигурност", написа Гутериш в X.
„Нараства рискът този конфликт бързо да излезе извън контрол - с катастрофални последици за цивилното население, региона и света." Той призова всички държави-членки на ООН да деескалират, съгласно задълженията си към Устава на ООН и международното право. „Няма военно решение. Единственият път напред е дипломацията. Единствената надежда е мирът", написа той.
Съветът за сигурност на ООН не планира да провежда извънредно заседание във връзка с ударите на САЩ срещу Иран, е съобщил източник от световната организация за ТАСС.