СЛЪНЧЕВИЯТ ВИТАМИН D НИ ПАЗИ ОТ ГРИП ПО-ДОБРЕ ОТ ВАКСИНИТЕ

Автор: 5 GmediA 10:27, 1 октомври 2019

Наближава сезона на грипа и всеки от нас се замисля как да се предпази тази година от вирусното заболяване. Конвенционалните медици твърдят, че най-добрият начин да се предпазим от грип е противогрипната ваксина. Но къде е научната теория, подкрепяща това твърдение?

Медицинската литература е на мнение, че витамин D всъщност може да бъде по-ефективна стратегия срещу грип, а доказателствата за това са най-малко от десетилетие.

Д-р Джон Канел, основател на Съвета за витамин D, беше един от първите, които въведоха идеята, че дефицитът на витамин D може всъщност да е основна причина да се разболяваме от грип, пише Health Impact News.

„Резултатите от нашето проучване подкрепят важната роля на витамин D за предотвратяване на често срещани респираторни инфекции, като настинка и грип. Хората с често срещани белодробни заболявания, като астма или емфизем, могат да бъдат особено податливи на респираторни инфекции от дефицит на витамин D ", казва преди години експертът.

Оттогава редица изследвания стигат до подобни заключения. Като цяло в проучванията са включени близо 11 000 лица от повече от дузина страни. Както съобщава Time Magazine: „… хората, приемали дневни или седмични добавки с витамин D, са по-малко склонни да съобщават за остри респираторни инфекции, като грип или обикновена настинка, отколкото онези, които не са…".

Според международен изследователски екип, добавката с витамин D може да предотврати повече от 3,25 милиона случая на настинка и грип всяка година само във Великобритания.

Експерти препоръчват разумното излагане на слънце като идеален начин да оптимизираме своя витамин D. Приемът на добавка с витамин D3 се препоръчва само в случаите, когато просто не можем да получим достатъчно количество разумно излагане на слънце.

В проучване, публикувано през 2010 г. пък се посочва, че добавянето на витамин D3 през зимата може да намали честотата на грип А, особено в специфични подгрупи на ученици.

Друго проучване, публикувано през същата година, заключава, че Т-клетките, борещи се с инфекция, се нуждаят от помощ от витамин D, за да се активират. Това е още един механизъм, който помага да се обясни защо витамин D е толкова ефективен срещу инфекции.

Учените отбелязват, че ваксините срещу грип всъщност са склонни да влошат имунната ни функция и техните странични ефекти могат да бъдат значителни.

Научните прегледи показват, че ваксинирането на деца и възрастни хора е неефективно:

1. Мащабен систематичен преглед на 51 проучвания, публикуван в базата данни на Cochrane на Систематични прегледи през 2006 г., не открива доказателства, че ваксината срещу грип е по-ефективна от плацебо при деца под две години. В проучванията са участвали 260 000 деца, на възраст от 6 до 23 месеца.

2. В преглед през 2012 г. Cochrane заключава, че „при деца на възраст от две години ваксините под формата на спрей за нос, направени от отслабени грипни вируси, са по-добри за предотвратяване на заболявания, причинени от грипния вирус, отколкото инжектираните ваксини, направени от убития вирус. Нито един от двата вида не е особено добър за предотвратяване на „грипоподобни заболявания“, причинени от други видове вируси. При деца на възраст под две години ефикасността на инактивирана ваксина е подобна на плацебо. "

Наличните доказателства по отношение на защитата на възрастните хора също са нелепи: През 2010 г. Cochrane заключава, че „наличните доказателства са с лошо качество и не дават указания относно безопасността, ефикасността или ефективността на противогрипните ваксини за хора на възраст 65 или повече години.“

Други скорошни проучвания показват, че с всяка следваща годиша ваксините срещу грип намаляват ефикасността си. Освен това ваксината срещу грип може да увеличи риска от заразяване с други, по-сериозни грипни инфекции.

Данните показват, че хората, получили ваксината срещу сезонен грип през 2008 г., са имали два пъти по-голям риск да получат H1N1 „свински грип“ в сравнение с тези, които не са получили грип.

Учените допълват, че освен витамин D, има редица други храни и добавки, които могат да бъдат полезни при настинки и грип:

Чесън: Чесънът има естествено антивирусно, антибиотично и противогъбично действие и отдавна е приветстван за имунитета си засилващ ефект.

Цинк: Преглед на база данни на Cochrane на медицинските изследвания на цинк установява, че когато се приема в рамките на първия ден от проява на симптомите на грип, цинкът може да съкрати времето, когато на боледуване с 24 часа. Цинкът не се препоръчва на хора с основно здравословно състояние, като понижена имунна функция, астма или хронично заболяване.

Витамин С: Много мощен антиоксидант; използвайте естествена форма като ацерола, която съдържа свързани микронутриенти. Можете да приемате няколко грама на всеки час докато не сте по-добре.

Чай, приготвен от комбинация от бъз, равнец, липа, мента и джинджифил; пийте го горещ и често за борба с настинка или грип. Причинява потене и помага да премахнем вирусите от нашата система.

Масло от риган: Колкото по-висока е концентрацията на карвакрол, толкова по-ефективна е. Карвакрол е най-активното антимикробно средство в маслото от риган.

Лекарствени гъби като шийтаке, рейши и пуешка опашка

Прополис: това е едно от най-широкоспектърните антимикробни съединения в света; прополисът е и най-богатият източник на кафеена киселина и апигенин, две много важни съединения, които подпомагат имунния отговор.

Екстрактът от маслинови листа е широко известен като естествен, нетоксичен строител на имунната система.

 

Ролята на витамин D в превенцията на заболяванията

Нарастващите данни показват, че витамин D играе решаваща роля в превенцията на заболяванията и поддържането на оптимално здраве. В тялото ви има около 30 000 гена, а витамин D засяга близо 3000 от тях, както и рецепторите за витамин D, разположени в цялото ви тяло.
Според едно мащабно проучване, оптималните нива на витамин D могат да намалят риска от рак с до 60 процента. Поддържането на оптимизираните нива може да ви помогне да предотвратите поне 16 различни видове рак, включително рак на панкреаса, белия дроб, яйчниците, простатата и кожата.

Последни новини

Най - популярни

Общо гласували: 130

Анкета

ЩЕ ИМА ЛИ РЕДОВНО ПРАВИТЕЛСТВО СЛЕД ПОСЛЕДНИТЕ ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ?
Не
85 гласували / 65.38%
Надявам се, че ще има.
39 гласували / 30%
Да
5 гласували / 3.85%