Губернаторът на Калифорния Гавин Нюсъм реши да наложи мораториум върху смъртното наказание в щата. Това показва лидерство по този ключов въпрос за правата на човека, съобщиха от правозащитната организация Хюман Райтс Уотч. С това решение Калифорния продължава тенденцията в Съединените щати да се дистанцират от жестоки наказания, присъединявайки се към Колорадо, Орегон и Пенсилвания, които имат подобни забрани, и други 20 държави, които са премахнали смъртното наказание.
Нюсъм признава жестокостта, моралните и фискалните разходи, както и дискриминационния характер на смъртните присъди в държавата. В Калифорния има около 740 затворници, осъдени на смърт , повече от два пъти от всяка друга държава.
Законът за правата на човека дава равни и неотменими права на всички хора, включително и на тези, които са извършили ужасни престъпления. Той забранява изтезанията и други жестоки, нечовешки или унизителни наказания. Хюман Райтс Уоч смята, че тези права не могат да бъдат съвместими със смъртното наказание, форма на наказание, уникална по своята жестокост и окончателност.
В САЩ смъртното наказание е съпроводено от произвол, расови различия и грешки; 164 души, включително четирима от Калифорния, са освободени от смъртно наказание от 1973 г. досега, след като са били оневинени. Само миналия месец двама калифорнийски затворници, които са прекарали над 30 години в смъртна присъда, бяха освободени, след като апелативните съдилища установиха значителни грешки в съдебните си процеси.
Изследвания през последните няколко десетилетия са открили устойчиви модели на расови различия в съдилищата, налагащи смъртното наказание, като чернокожите са много по-склонни да получават такива присъди, отколкото белите хора, особено ако жертвата на тяхното престъпление е бяла.
Проучване от 2011 г. установи, че смъртното наказание струва на данъкоплатците в Калифорния над 4 милиарда долара след възстановяването му през 1978 година.
Екзекуциите в САЩ са намалели през последните години, с 25 екзекуции през 2018 г. и 3 през 2019 г., в сравнение с 98 през 1999 г.