За първи път от появата на коронавируса на 8 март у нас оздравелите от коронавируса са повече от заболелите.
24 са новите случаи, регистрирани за деня, от тях 10 са приети в болница. Излекувани са 646 пациенти. Това съобщи главният държавен здравен инспектор доц. д-р Ангел Кунчев на редовния брифинг на щаба във вторник.
Днес е “уникален за България ден”, коментира и шефът на щаба ген. Венцислав Мутафчийски. “За първи път имаме повече оздравели, отколкото заразени и това е много радостна тенденция. Разбира се, не трябва да се забравя, че каквито и мерки да се отхлабват, трябва да се спазват дистанцията и определени правила как да се живее в тези условия”, каза той. И допълни:“Този вирус съществува, има такава епидемия и е смъртоносна. Нарушаването на физическата дистанция, събирането на големи групи от хора може да доведе до възникване на взривове от заболели и заради това трябва всички здравни служби да бъдат нащрек. Заместник-директор на СЗО каза: Не празнувайте, а се организирайте”, допълни той, цитиран от 24 часа.
7 ще останат болниците в София, които да поемат лечението както на тежко заболелите от коронавирус пациенти, така и на тези без усложнения. Това да са ВМА, “Пирогов”, “Александровска”, “Света Анна”, Инфекциозна, Белодробна и Втора градска болница.
“Целта е да се възобнови нормалната работа както в тези, така и в останалите болници в София, след като се задържа тенденцията за сравнително малък брой нуждаещите се от хоспитализация и намаляващия брой новозаразени у на”, обясни доц. Ангел Кунчев.
Очаква се министър Ананиев да издаде заповед, с каквато на 27 март той определи лечебните заведения, които ще приемат COVID пациенти.
Вече създадените COVID отделения в останалите болници няма да се закриват, а ще останат като резерв, уточни доц. Кунчев. Дали ще могат да ги използват според нуждите си обаче, също се очаква да стане ясно в заповедта на здравния министър.
Безопасността на пациентите е гарантирана, защото дори в болниците, в които се лекуват болни от коронавирус, специализираните COVID отделения са или в самостоятелни сгради или с отделен вход, така че да няма смесване на потоците.
“Има контролиран достъп, така че всички останали отделения и клиники могат да работят безопасно и да приемат пациенти”, каза доц. Кунчев.